Nowy numer 49/2023 Archiwum

Pielgrzymkowe grupy

Każda grupa ma swój indywidualny charakter. Są grupy studenckie, namiotowe, grupa brązowa czy biała zwana dominikańską peleryną. Dla niezorientowanych przedstawiamy przewodnik po grupach.

Grupa nr 1 jest doskonałą propozycją dla każdego, bez względu na wiek, kto chce przeżyć głęboko rekolekcje, odnowić swoją więź z Panem Bogiem, doświadczyć przyjaźni, ubogacić się doświadczeniem wiary innych pielgrzymów. W tej grupie pielgrzymuje wiele osób, które szlak pielgrzymkowy pokonywały wielokrotnie, a nawet chodzą od początku istnienia pielgrzymki lubelskiej. To wielkie bogactwo i jedna z cech charakterystycznych "Jedynki".

Grupa nr 2 pragnie iść i dojść na Jasną Górę. Modlić się za Ojczyznę i w intencji tych, którzy najbardziej potrzebują Bożego miłosierdzia. Nie mamy żadnych chwytów reklamowych, inne grupy z pewnością mają większe "wzięcie", ale to zupełnie nie ma znaczenia. Grupa nr 2 wyrusza i pragnie dotrzeć do tronu Królowej Polski.

Grupa jest prowadzona przez Braci Mniejszych Kapucynów z parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu w Lublinie. Grupa jest prowadzona przez Braci Mniejszych Kapucynów z parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu w Lublinie. Patronem jest św. Franciszek. Charakterystycznym rysem grupy jest jej duch franciszkański, wyrażony słowami Świętego Biedaczyny: "Pokój i Dobro". Jest to grupa namiotowa, na noclegach posiada własną kuchnię, ciepłe posiłki, dostęp do zimnej i gorącej wody. Zapraszamy wszystkich, którzy razem ze św. Franciszkiem, w duchu wspólnoty i braterstwa chcą wędrować do Matki Bożej na Jasną Górę.

Grupa 4 - rodzinna i spontaniczna. Oprócz tego zawsze potrafi szybko zorganizować sobie służby i scholę. W 4-ce każdy znajdzie chwilę na refleksję, modlitwę, rozmowę i uśmiech. Na pewno nie zabraknie w tym roku także gry w piłkę i piosenek country. A to za sprawą duszpasterzy. W tym roku przewodnikiem gr. 4 jest ks. Emil Kancir - wikariusz z parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Lublinie - reprezentant Polskich Księży w piłce nożnej. Grupa ma też drugiego duszpasterza jest nim ks. Krzysztof Podstawka - proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Czerniejowie - znawca muzyki country. Do grupy dołączy też misjonarz o. Tomasz Zieliński, który opowie o Afryce i pracy na czarnym lądzie. Do tej pory przez wiele lat 4-kę prowadził ks. Zbigniew Pietrzela z Głuska.

Grupa 5 to ułani.

Grupa 7. Pielgrzymowanie, to wspaniała przygoda. Nie tylko - chociaż przede wszystkim - ze względów religijnych, ale także dlatego, że poznaje się tu wielu ciekawych ludzi (poznając przy okazji siebie samego, zwłaszcza w chwilach trudnych, zmagania się ze zmęczeniem i trudami pielgrzymowania). „Siódemkę” tworzy zgrana kompania „weteranów” tzn. tych, którzy byli kilkanaście razy na pielgrzymim szlaku oraz „żółtodziobów”, którzy po raz pierwszy wyruszają w nieznane. Wstępując w szeregi „Siódemki” doświadczysz bliskości Boga i dobroci ludzi, którzy otwierają swe serca i domy. Tu znajdziesz czas na modlitwę i na zabawę, na śpiew i milczenie. Czas na to, by pobyć samemu ze sobą i na to, by doświadczyć czym jest prawdziwa wspólnota.

Grupa 8 prowadzona jest przez księży i braci paulistów z Towarzystwa Świętego Pawła w Lublinie.

Grupa 9 Grupa prowadzona jest Duszpasterstwa Akademickie Lublina.

Grupa 10. Dziesiątka” to grupa uniwersalna. Jest w niej czas na modlitwę i chwile zupełnej ciszy pomocnej w medytacji ważnych treści, jak również na dobrą zabawę z nieodzownym punktem dnia, czyli radiem "Dycha". Uczestnicy to w zdecydowanej większości młodzież, ale co roku na Jasną Górę podąża również grupa starszych jednak dziarskich pielgrzymów młodych duchem. Grupa 10 przygotowuje apel w Bełżycach, na którym można doświadczyć trochę pielgrzymkowego klimatu.

Grupa 11. Jedenastka” to grupa absolutnie wyjątkowa. Tolerancyjna, rozśpiewana i pełna pozytywnej energii. Składa się głównie z ludzi młodych, ale mamy również grono zaangażowanych seniorów. Co roku na pielgrzymkowy szlak wyrusza z nami co najmniej kilku obcokrajowców. W grupie 11 znajdziesz zarówno modlitwę jak i dobrą zabawę, chwilę skupienia i czas dla bliźniego. Grupa prowadzi Apel Jasnogórski w Opolu Lubelskim.

Grupę 12 stanowią osoby, które swoje parafie mają w dekanacie kraśnickim, urzędowskim i zakrzowieckim. Oczywiście jest pewna grupa osób, która sympatyzuje z naszą grupą oraz uczestnikami pomimo zamieszkania np. w Lublinie i włącza się w pielgrzymowanie właśnie z „Dwunastką”.

Grupa 13. Dekanaty: świdnicki i piasecki. W dawnych czasach, gdy przodkowie z tych ziem przyjęli wiarę świętą i poszli za Chrystusem, w sercach wielu narodziła się miłość do Maryi Matki Bożej. Dziś ich potomkowie wciąż pielgrzymują do Matki.

Grupa 14. Grupa to głównie pątnicy z dekanatu puławskiego chociaż zawsze bardzo mile widziani są goście z innych rejonów Archidiecezji Lubelskiej. „Czternastka” to grupa bardzo rozmodlona i bardzo energiczna, ponieważ idą w niej zawsze młodzi ludzie – w znacznej większości ciałem, a już na pewno wszyscy młodzi duchem. Z całą pewnością trzeba stwierdzić, że naszym atutem jest rozśpiewanie, mamy zawsze „mocną” grupę śpiewaczą. Do tzw. „punktów stałych” naszej grupy należy oprawa Mszy św. w Solcu 6 sierpnia i prowadzenie Apelu w Bielinach 8 sierpnia.

Grupa 15. Dekanat łęczyński oraz część dekanatów: Lublin–Podmiejski i siedliski. „Piętnastka" charakteryzuje się przede wszystkim dużą dawką radości i modlitwy, która objawia się szczególnie przez radosny śpiew. Mimo dużej rozpiętości wiekowej w grupie panuje iście rodzinna atmosfera. Każdego dnia spotykamy się na spontanicznych apelach i modlitwach uwielbienia przed snem. „Piętnastka” to wspólnota ludzi, którzy chcą z entuzjazmem i wielką pasją przyjmować posłannictwo do ludzi potrzebujących świadectwa Bożej miłości.

Grupa 16. Dekanaty: lubartowski i michowski. Uczestnikami „Szesnastki”w zdecydowanej większości są ludzie młodzi, ale co roku wędrują także osoby dorosłe. W programie każdego dnia będą: Msza św., modlitwa różańcowa i koronka do Miłosierdzia Bożego, śpiew godzinek, konferencje oraz śpiewy naszej scholi. Proponujemy także skorzystanie ze spowiedzi i rozmów z duszpasterzami. Chętnie poruszymy tematy interesujące młodzież - już można myśleć nad pytaniami do duszpasterzy. Zapraszamy i obiecujemy zrobić wszystko aby ta droga zbliżyła Was do Maryi i Jezusa.

Grupa 17. Dekanaty: chełmskie oraz część dekanatu siedliskiego. Nasza grupa jest wyjątkowa z wielu względów - przede wszystkim wyróżnia nas to, że idziemy najdłużej ze wszystkich lubelskich grup, bo 14 dni. W trasie stajemy się jak jedna wielka rodzina. I gdy czas się rozstać, często pojawiają się łzy…Grupa słynie również z tego iż ułożyła "taniec" do piosenki "Shaba balua Jezu". Zapewne na tym nie poprzestanie…

Grupa 18. Dekanaty krasnostawskie i dekanat turobiński. Grupa, w której pielgrzymują ludzie młodzi duchem i sercem, bez przyglądania się na PESEL. Grupa niezwykle rozśpiewana, rozmodlona, roześmiana, zgrana dzięki kilku dniom, które przemierzamy innymi szerokościami geograficznymi niż kolumna I i II wraz z towarzyszącą nam 17 grupą chełmską. Podobno jesteśmy grupą najszybszą, bo tak nam się śpieszy do Matki. Podobno mamy "fazę na Boga", co widać przez osobiste świadectwa mówiące o spotykaniu Boga, o których mówimy na apelach. Bez wiedzy naszych porządkowych polna myszka nie przemknie pod kabelkiem, żaden odcisk nie schowa się przed bacznym okiem naszej kochanej służby medycznej. W naszej grupie każdy jest prawdziwym bratem i siostrą: ojciec duchowy nosi tuby, przewodnik wzmacniacz, a ci, którzy mają najwięcej odcisków chcą nieść krzyż. Dobra grupa nie musi się reklamować, więc koniec opowiadania. Po prostu zapraszamy!

Grupa 19. Grupa prowadzona jest przez O.O Dominikanów z klasztoru przy ul Złotej w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.