Nowy numer 49/2020 Archiwum

100 lat temu wybuchła wojna

Minął wiek od wybuchu I wojny światowej, która zmieniła oblicze Europy. Polsce przyniosła niepodległość. W Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed wieku.

Oficjalne delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, a następnie udały się na cmentarz wojskowy przy ul. Lipowej, gdzie znajdują się pomnik Legionistów i groby żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Legiony Piłsudskiego weszły do Lublina 30 lipca 1915 roku, wraz z armią austro-węgierską. Ułani byli witani przez mieszkańców z entuzjazmem. Legioniści wzięli udział w mszy odprawionej w katedrze, a potem ruszyli do bitwy z oddziałami rosyjskimi, do której doszło pod Jastkowem.
I wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym na kontynencie europejskim od czasu wojen napoleońskich. Zakończyła się klęską państw centralnych i powstaniem w Europie licznych państw narodowych w tym Polski. Była też jedną z głównych przyczyn rewolucji październikowej w Rosji. Mimo ogromu strat i wstrząsu wywołanego nimi wojna ta nie rozwiązała większości konfliktów, co 21 lat później doprowadziło do wybuchu II wojny . I wojna światowa była zderzeniem XX-wiecznej techniki z XIX-wieczną strategią i taktyką. Po raz pierwszy w historii zastosowano w walce nowoczesną broń chemiczną, samoloty i okręty podwodne oraz czołgi.  Wybuch I wojny światowej wyznaczył symboliczny koniec wieku XIX i koniec hegemonii europejskiej na świecie. Od tego momentu coraz większą rolę w stosunkach międzynarodowych zaczęły odgrywać Stany Zjednoczone i Związek Radziecki
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama