Nowy numer 33/2018 Archiwum

Jarmarkowy zawrót głowy

Olbrzymia złota kura przemierzająca wąskie uliczki Starego Miasta, kolorowe stragany kuszące rękodziełami, zajęcia warsztatowe, kino z muzyką na żywo, czy koncerty i wieczorne potańcówki – to tylko niektóre z atrakcji zbliżającego się Jarmarku Jagiellońskiego. Wydarzenie rusza w piątek, 15 sierpnia i potrwa do niedzieli, 17 sierpnia.

Jarmark odbędzie się tradycyjnie na Starym Mieście. Na wydarzenie do Lublina przyjeżdża około 250 twórców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy czy Słowacji. Wielu z nich kontynuuje wielopokoleniowe tradycje rzemieślnicze. Prezentują oryginalne rękodzieło, tradycyjne wyroby, produkty unikalne, wykonane z wielką starannością i z pasją opowiadają o swojej pracy.

W tym roku na Jarmark Jagielloński składają się trzy główne osie tematyczne. Pierwszą z nich jest wycinanka, którą będzie można zobaczyć na licznych wystawach, dotknąć, a nawet zrobić samemu podczas warsztatów. Drugi blok wydarzeń poświęcony zostanie Oskarowi Kolbergowi, którego rok właśnie obchodzimy. Kolberg był najwybitniejszym polskim etnografem i folklorystą. Spisał w „Dziejach wszystkich” najpiękniejsze ludowe legendy i pieśni, które usłyszymy na uliczkach Starego Miasta. Organizatorzy dużą uwagę poświęcili także twórcom ukraińskim. Wśród wystawców Jarmarku Rękodzielniczego silną grupę stanowić będą nasi wschodni sąsiedzi. Usłyszymy tradycyjne melodie i pieśni przybliżające historię Kozaków, a także zobaczymy wystawę fotografii poświęconej Tatarom krymskim.

Błonia pod Zamkiem tradycyjnie już zamienią się w plac gier i zabaw, przestrzeń dla dzieci, rodziców i dziadków. Ponownie rozstawiona zostanie tam Yurta Nomadów Kultury, w której odnajdziecie historie, melodie i opowieści z różnych stron świata. Kto nie pamięta zasad gry w kapsle, gumę czy ilości podrzucanych haceli niech pojawi się koniecznie. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił także w boulach, mega bierkach, czy Jendze XXL.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma