Pielgrzymka nie przeszła do historii. Już niebawem rozpoczną się cykliczne spotkania pielgrzymów w parafiach oraz podczas tegorocznego SMAL w Garbowie. Tam tez odbędzie się Festiwal Piosenki Pielgrzymkowej.
W dziewiętnastu grupach pielgrzymowało w tym roku na Jasną Górę około dwa i pół tysiąca pątników z archidiecezji lubelskiej. Po niespokojnej, deszczowej i burzowej nocy o świcie wyruszyli oni ku jasnogórskiemu sanktuarium - celowi dwunastodniowego marszu. Choć śpiwory, bagaże i namioty przemokły, choć wszyscy byli niewyspani i utrudzeni - na twarzach malowało się podekscytowanie i radość.
- Dzisiaj już nikt nie czuje zmęczenia, nogi same nas niosą - przyznawali pielgrzymi. Oczekiwaniu na wejście na jasnogórskie wały tradycyjnie towarzyszyły śpiewy, niektóre grupy tańczyły poloneza, inni machali balonami lub wnosili kwiaty. Na Alejach Najświętszej Marii Panny każdą grupę witał abp Stanisław Budzik, później koncelebrował Mszę św. kończącą tegoroczne pielgrzymowanie.
- Trzeba Bogu dziękować za cud dojścia, za możliwość pielgrzymowania - zaznaczył ks. Mirosław Ładniak, dyrektor pielgrzymki. Po chwili cichej modlitwy wszyscy zaśpiewali "Pod Twoją obronę" oraz "Barkę" - hymn tegorocznej pielgrzymki, który przypominać miał o jej intencji dziękczynnej za dar świętości Jana Pawła II.
- Stając u Matki na Jasnej Górze wołamy: Matko, która nas znasz, do Syna Twego nas prowadź, prowadź nas przez Jego krzyż do radości i chwały - mówił do pielgrzymów metropolita lubelski. Po Eucharystii pielgrzymi w większości rozjechali się do domów, część z nich pozostała w Częstochowie do piętnastego sierpnia, by wziąć udział w uroczystościach odpustowych.
XXXVI Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę przeszła już do historii, w perspektywie pozostają za to spotkania popielgrzymkowe. Pierwsze z nich już 21 września w parafii św. Stanisława BM przy ul. Zbożowej w Lublinie. W najbliższą sobotę w Garbowie odbędzie się także Festiwal Piosenki Pielgrzymkowej podczas Spotkania Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej SMAL.