Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ratują polskie cmentarze na Kresach

Przedzierają się przez chaszcze, wycinają samosiejki, czyszczą zarośnięte mchem pomniki, ale także ustawiają zwalone nagrobki i krzyże.

Od kilkunastu dni młodzież ze świetlicy przy Środowiskowym Hufcu Pracy w lubelskiej dzielnicy Bronowice, pasjonaci historii Kresów oraz wolontariusze związani z Fundacją Niepodległości porządkują polskie cmentarze na Wołyniu i nie tylko.

Fundacja Niepodległości od sześciu lat organizuje wakacyjne, dwutygodniowe wyjazdy młodzieży i wolontariuszy z całej Polski na Wołyń,  W tym roku, w ramach siódmej wyprawy, oprócz cmentarzy wołyńskich porządkowane są nekropolie Tarnopolszczyzny i Rówieńszczyzny. Od prawie dwóch tygodni 70 osób przeprowadza prace porządkowe na 15 kresowych cmentarzach. Właśnie rozpoczął się finalny etap akcji w Zamłyniu, gdzie wszystkie grupy spotykają się w Międzynarodowym Centrum Ekumenicznej Integracji.

- Chcemy, by polskie Kresy znów wróciły do panteonu polskiej historii - mówi Jacek Bury, koordynator projektu -  Sięgamy do kilkusetletniej tradycji kultury i wspólnej tradycji mieszkających na Kresach Polaków, Ukraińców, Żydów, Czechów, Holendrów, Niemców. Kres tej historycznej narracji wyznaczyła gehenna II wojny światowej. Pozostały cmentarze i nasza pamięć. W niej można szukać nadziei na przyszłość. 

Więcej o projekcie Fundacji Niepodległości wkrótce w papierowym wydaniu GN.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma