Nowy numer 25/2018 Archiwum

Chmielowe dożynki

Było czekoladowe, pachnące bekonem a nawet bananowe. Do Krasnegostawu po raz 43 zjechali producenci piwa z całej Polski ale także z zagranicy.

500 różnych piw z 50 browarów mogli skosztować oraz ocenić wszyscy odwiedzający największą piwowarską imprezę w Polsce. Można było spróbować piwa zarówno z wielkich koncernów browarniczych jak i małych rodzinnych browarów. Jak zwykle nie zabrakło wyborów najlepszego piwa Chmielaków, którym okazało się piwo pochodzące z małego browaru Jagiełło z miejscowości Pokrówka pod Chełmem. 

I choć Chmielaki to święto ściśle związane z piwem, to jednak imprezie towarzyszy co roku wiele innych atrakcji. Jedną z nich od trzech lat jest Półmaraton Krasnystawski, do którego w tym roku stanęło ponad 500 osób. Tradycyjnie nie zabrakło również koncertów, występów kapel podwórkowych, wyborów Miss Chmielaków i prelekcji związanych z piwem i chmielarstwem. W intencji chmielarzy została również odprawiona dziś uroczysta Msza św. w kościele p.w. św. Franciszka Ksawerego. 

Tradycje chmielarstwa na terenie Krasnegostawu i okolic sięgają początków XX wieku i wiążą się z osobą Tadeusza Fleszyńskiego (1886-1968), inżyniera chmielarstwa, który w swoim gospodarstwie pracował nad rozwojem oświaty rolniczej na wsi i jako członek Towarzystwa Rolniczego wygłaszał pogadanki na temat uprawy chmielu. Był też jednym z inicjatorów budowy szkoły rolniczej, w której po II wojnie światowej pracował jako nauczyciel uprawy chmielu. Pod jego kierunkiem wykształciła się liczna kadra chmielarzy, co doprowadziło do powstania swoistego "zagłębia chmielowego".

Liczne sukcesy krasnostawskich chmielarzy w produkcji chmielu i rozwój tego działu rolnictwa na przełomie lat 60 i 70, a także tradycje amatorskiego ruchu artystycznego sięgające XVIII wieku złożyły się na powstanie dożynek chmielowych, nazwanych "Chmielaki Krasnostawskie".

Pierwsze Chmielaki odbyły się 11-12 września 1971 r. i miały lokalny charakter. Od początku imprezie towarzyszyło widowisko obrzędowe przedstawiające historię miasta i regionu, w którym występowały historyczne postacie związane z Krasnymstawem: Marek Sobieski - starosta krasnostawski, Jan Zamojski - Hetman Wielki Koronny oraz królowie: Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski.

Od 1977 roku Chmielaki stały się imprezą ogólnopolską.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma