Nowy numer 25/2018 Archiwum

Lubelszczyzna pamięta

34 lata temu w Gdańsku podpisano porozumienia sierpniowe. Lubelscy związkowcy, władze województwa oraz miasta, przygotowały uroczyste obchody rocznicy tamtego wydarzenia.

Dzień Solidarności i Wolności jest świętem zaledwie od kilku lat. Upamiętnia podpisanie przełomowych porozumień sierpniowych w 1980 roku, w wyniku których m.in. powstała "Solidarność" - pierwsza niezależna organizacja polityczna w bloku państw rządzonych żelazną ręką przez komunistyczne władze podporządkowane dyktatowi z Moskwy.

Tradycyjnie już główne obchody rocznicy tamtych wydarzeń odbyły się pod Pomnikiem Wdzięczności przy ulicy Męczenników Majdanka. Wcześniej w Urzędzie Wojewódzkim wręczono odznaczenia państwowe oraz samorządowe. O godz.19 w lubelskiej archikatedrze została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji wszystkich działaczy "Solidarności".

Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki przy ul. Królewskiej, który decyzją papieża Franciszka stał się oficjalnym patronem "Solidarności".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma