Nowy numer 44/2020 Archiwum

Niezłomni w Lublinie

Spotkania ze świadkami historii oraz kombatantami, wystawy, pokazy i rekonstrukcje, sense filmów dokumentalnych, turnieje planszowych gier historycznych, prelekcje pracowników naukowych z różnych ośrodków w kraju oraz widowisko muzyczno-poetyckie "Tułacze dzieci", to wszystko przygotowała Fundacja Niepodległości z okazji II Tygodnia Niepokornych.

Drugi "Tydzień Niepokornych" związany jest tematycznie z ogólnopolskim projektem "Rok Żołnierzy Tułaczy" realizowanym przez Fundację Niepodległości z okazji 70. rocznicy zwycięstwa Polaków pod Monte Cassino i 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Uczestnicy "Tygodnia Niepokornych" mają okazję z bliska poznać historię i bohaterów, dzięki którym możemy dzisiaj cieszyć się niepodległością.

Głównymi punktami II Tygodnia Niepokornych są spotkania (także uczniów w lubelskich szkołach) z por. Józefem Bandzo ps. "Jastrząb"(89 l.), żołnierzem legendarnego mjra Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" oraz z Ewą Kubasiewicz - działaczką NSZZ "Solidarność", skazaną za swoją działalność w stanie wojennym na 10 lat pozbawienia wolności. Był to najwyższy zasądzony wtedy wyrok dla opozycjonisty.

Większość wykładów i wystaw odbywa się w Domu Kultury LSM przy ul. K. Wallenroda i wstęp na nie jest bezpłatny. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama