Nowy numer 50/2018 Archiwum

Pomnik inny niż wszystkie

Na Lubelszczyźnie ze stypendiów Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia korzysta 60 osób.

W naszej archidiecezji jest około 60 stypendystów, w całej Polsce 2,5 tys. Idea Fundacji narodziła się po pielgrzymce ojca świętego do Polski w 1999 r. Po jej organizacji pozostały niewykorzystane pieniądze, które przeznaczono na zbudowanie żywego pomnika papieżowi Janowi Pawłowi II.

W 2000 r. powołano organizację, której działalność ma upamiętniać pontyfikat papieża przez promowanie jego nauczania i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Aktywność Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia koncentruje się wokół programu stypendialnego, który polega na przyznawaniu stypendiów szczególnie uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży szkolnej z zaniedbanych terenów wiejskich i małych miast całej Polski – tak o tym pomyśle czytamy na stronie fundacji.

- To, że byłam stypendystką powodowało zobowiązanie, by mówić o Janie Pawle II i ukazywać jego osobę innym. Ta fundacja nie jest po to, by koncentrować się na sobie, ale żeby otwierać się na drugiego człowieka i działać na rzecz innych - mówi Agnieszka Pietrzak, jedna z beneficjentek programu. Zbiórki na jego rzecz odbywają się w Dzień Papieski pod kościołami i w centrach dużych miast naszej archidiecezji. – To ważne, żeby wspierać młodych ludzi z biednych rodzin i budować przez to  pomnik Janowi Pawłowi II – mówi pan Henryk z parafii Czerniejów. – Dobrze, ze księża wyjaśniają czym jest ta fundacja, bo inaczej się wtedy odbiera całą akcję – dodaje.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy