Nowy numer 4/2021 Archiwum

Na ratunek bohaterom

Od wielu lat na lubelskim cmentarzu przy ul. Lipowej w okresie Wszystkich Świętych odbywa się kwesta. Zebrane pieniądze służą do ratowania zabytkowych mogił. Lubelski cmentarz należy do najstarszych w Polsce.

Kwesta odbędzie po raz 28. Dzięki zebranym pieniądzom udaje co roku odrestaurować kilka zabytkowych grobów. Gdyby nie Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina, wiele grobów dziś by już nie było. Są to zazwyczaj mogiły z XIX lub początku XX wieku, często prawdziwe arcydzieła. Krewni pochowanych tam osób bądź sami już nie żyją, bądź mieszkają gdzieś w świecie, bądź zwyczajnie nie stać ich na renowację grobu.

Dzięki restauracji znów można odczytać napisy na nagrobnych płytach i oglądać odtworzone pomniki. - To nasza historia. Pochowani są tu bohaterowie powstań narodowych, dwóch wojen, zasłużeni dla miasta Lublin, artyści, lekarze, właściciele majątków. Długo można wyliczać. Wystarczy przejść się po alejkach i odczytać napisy, by nauczyć się historii Polski - mówi Arkadiusz Zieliński przewodnik.

Chętni, którzy chcieliby wspomóc kwestę, mogą się zgłaszać w biurze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, które mieści się przy ul. Jezuickiej 4 lub dzwonić pod nr 506 187 804.

Tegoroczna zbiórka zacznie się 31 października i potrwa do 2 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama