Nowy numer 50/2018 Archiwum

Doktor honorowy

Uroczystość nadania prof. Adamowi Rotfeldowi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbyła się na Zamku Lubelskim i była jednym z ostatnich wydarzeń obchodzonego w tym roku jubileuszu 70-lecia istnienia UMCS.

Profesor Adam Rotfeld jest wybitnym badaczem współczesnych stosunków międzynarodowych i dyplomatą. W roku 2005 był Ministrem Spraw Zagranicznych. Dorobek profesora to ponad 400 publikacji w prestiżowych światowych wydawnictwach. Od lat utrzymuje on związki ze środowiskiem akademickim lubelskiej uczelni, przede wszystkim z wydziałem politologii. Jest między innymi członkiem kapituły stypendium im. Leopolda Ungera. Wielokrotnie uczestniczył w konferencjach organizowanych przez Pracownię Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu i Zakład Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii. 

Profesor otrzymał honorowe wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w zakresie badania współczesnych stosunków międzynarodowych, profesjonalną działalność dyplomatyczną na rzecz pokoju i porozumienia na świecie oraz współpracę z UMCS. Podczas uroczystości były Minister Spraw Zagranicznych nawiązał do sytuacji na Ukrainie oraz odniósł się do bezpieczeństwa narodowego w kontekście polityki zagranicznej Rosji. 

Laudacje wygłosiła profesor Iwona Hofman, prodziekan Wydziału Politologii UMCS, która w swej wypowiedzi podkreśliła jak wielką osobowością zarówno na scenie politycznej jak i naukowej jest profesor Adam Rotfeld. 

Wręczenie honorowego doktoratu prof. Adamowi Rotfeldowi poprzedzone zostało Konferencją Rektorów Uniwersytetów Polskich, w której wzięła udział Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska Bobińska.

Jutro podczas uroczystego rozpoczęcia kolejnego roku akademickiego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej prof. Adam Rotfeld wygłosi wykład inauguracyjny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy