Aula Wydziału Prawa UMCS dosłownie pękała w szwach podczas jedynego w Lublinie wykładu otwartego największego urbanisty świata.
W Lublinie trwa Rok Jana Gehla. Jest to społeczna inicjatywa środowiska promującego kulturę przestrzeni w Lublinie czyli Rady Kultury Przestrzeni. - Profesor Jan Gehl reprezentuje i wciela w życie wizję „miasta dla ludzi” i projektowania zorientowanego na człowieka - mówią inicjatorzy promowania urbanistyki Jana Gehla w mieście.
Od wczoraj duński urbanista Jan Gehl jest w Lublinie i podczas otwartego spotkania wygłosił wykład poświęcony tworzeniu miast przyjaznych ludziom. Gehl pokazał zgromadzonym na wykładzie m.in. jak na przykładzie Kopenhagi, która od lat korzysta z jego pomysłów, zmieniło się miasto z zatłoczonego przez samochody zmieniło się w przyjazne zwykłym ludziom. - W mojej opinii ludzie tworzący miasta i plany muszą być bacznymi obserwatorami, by to co robią było lepsze dla ludzi - podkreślał urbanista. Gehl zachęcał także wszystkich do częstszego przesiadania się na rowery zamiast korzystania z komunikacji miejskiej. Sam zresztą wypróbował działanie lubelskiej wypożyczalni rowerowej.
Z wiedzy słynnego urbanisty korzysta aktualnie 50 krajów na świecie i 250 miast m.in. Nowy Jork, Londyn, Moskwa, Praga, San Francisco, Bombaj, Vancouver a teraz także Lublin.
W ramach obchodów Roku Jana Gehla powstał projekt zatytułowany "Miasto dla ludzi lubelskie standardy infrastruktury pieszej", który zmierza do wypracowania i opisania przez mieszkańców wspólnie z władzami miasta, najlepszych rozwiązań projektowo-planistycznych dla osób poruszających się po mieście z prędkością poniżej 6 km/h. Uroczyste otwarcie tego projektu odbędzie się jutro z udziałem właśnie Jana Gehla.