Światowi i polscy eksperci w dziedzinie edukacji, naukowcy i praktycy dzielili się dziś doświadczeniami z wprowadzonego także w Lublinie projektu Eduscience.
Internetowa platforma cyfrowa Eduscience była testowana od 1 września 2012 r. do końca czerwca 2014 r. przez 250 szkół w całej Polsce. W Lublinie w projekt włączyły się dwie placówki. Eduscience jest realizowany przez Instytut Geofizyki PAN, spółkę Edukacja Pro Futuro oraz firmy American Systems i Accelerated Learning. Jego głównym celem jest zainteresowanie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przedmiotami ścisłymi i zachęcenie ich do studiowania na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki.
Na platformie uruchomiono m.in.: ogólnodostępny przyrodniczy portal internetowy (zawierający m.in. blogi naukowe i ciekawostki ze świata nauki), dostępne są tam też materiały do wykorzystania na lekcjach przez nauczycieli m.in. zdjęcia, filmy, pliki dźwiękowe, teksty, przygotowane przez naukowców i dydaktyków.
Dziś podczas konferencji zatytułowanej "Cyfrowa Szkoła - innowacyjne rozwiązania dla Edukacji" o rezultatach projektu i o bezpłatnej możliwości wprowadzenia różnorodnych rozwiązań do szkół z uwzględnieniem fascynacji edukacją matematyczno-przyrodniczą opowiadali twórcy projektu.
Colin Rose, międzynarodowy ekspert i doradca rządu brytyjskiego w dziedzinie edukacji i metod efektywnego uczenia się, twórca „Metody Colina Rose” – autorskiej metody superszybkiej nauki języków obcych, dostępnej już także w Polsce i wykorzystywanej m.in.. Przez Policję, Biuro Ochrony Rządu, podczas swojego wystąpienia przedstawił kluczowe etapy wdrożenia cyfryzacji do szkół. Podawał przykłady najbardziej efektywnych technik uczenia się i sposobów na nauczenie się uczenia.
Colin Rose przekonywał, że obecny system nauczania powinien się zmienić a do procesu nauczania, by przyniósł on jak najwięcej korzyści zarówno uczniom jak i nauczycielom, konieczne jest wprowadzenie nowych technologii - Najistotniejsze obecnie jest wykształcenie w uczniach zdolności samodzielnego uczenia się przez całe życie - podkreślał naukowiec.
O tym, że nauki matematyczno-przyrodniczych pokazywane w atrakcyjny sposób staja się pasją młodych ludzi mówił podczas konferencji dr Jerzy Giżejewski z Instytutu Geofizyki PAN, a naukowcy z PAN pracujący w projekcie opowiadali o badaniach, które na co dzień prowadzą i o tym co ich w nauce fascynuje. Opowiadali także o swoich wrażeniach z dotychczasowych zajęć z uczniami.
Katarzyna Lotkowska z Fundacji Instytut Nowoczesnej Edukacji zaznaczała jak ważną rolę w procesie dzisiejszej edukacji odgrywa wykorzystywanie najnowszych technologii. - Nauczyciel może i powinien wykorzystywać w procesie nauczania najnowsze technologie - tablice multimedialne, internetowe platformy edukacyjne czy odpowiednio przygotowane gry komputerowe, dzięki którym uczniowie bawiąc się, będą się uczyć i utrwalać wiedzę - podkreślała Lotkowska.