Stosuje się dzisiaj liczne techniki pielęgnacji ludzkiego ciała, ale lekarze podkreślają, że nie można wszystkiego pozostawić działaniom technologii dostępnych w medycynie.
W Puławach odbyła się konferencja naukowa poświęcona medycynie estetycznej, która cieszy się coraz większym powodzeniem. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w kilku interesujących wykładach specjalistów z tego zakresu. – Mówiłam o kierunkach rozwoju medycyny estetycznej we współczesnym świecie. Jest to dział medycyny, która niezwykle szybko i burzliwie rozwija się na przestrzeni ostatnich lat. Żyjemy coraz dłużej i chcemy w związku z tym zachować jak najlepszą kondycję naszego organizmu. Dotyczy to całego człowieka, trzeba działania medycyny estetycznej postrzegać całościowo – mówi dr Jolanta Herda z Katedry Zdrowia Publicznego UM w Lublinie. – Aby zachować dobry wygląd, zdrowie i kondycję, trzeba się dobrze odżywiać, uprawiać sport, ale też dbać o sprawy duchowe i umieć odpoczywać – dodała.
Stosuje się dzisiaj liczne techniki pielęgnacji ludzkiego ciała, ale lekarze podkreślają, że nie można wszystkiego pozostawić działaniom technologii dostępnych w medycynie, lecz należy samemu zadbać o swoje zdrowie i życie. Kładą przy tym duży nacisk na szeroko pojętą profilaktykę. – Obecnie medycyna estetyczna znajduje się daleko od chirurgii plastycznej. Unikamy więc skalpela, bo pacjenci szukają metod, które szybko pozwolą im na poprawę swego wyglądu bez dodatkowych komplikacji – mówi Aleksandra Maksymiuk ze Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. – Na Lubelszczyźnie ta dziedzina ma przyszłość, choć jesteśmy daleko od tego, co ma miejsce w stolicy czy na zachodzie Europy. Chodzi tu zwłaszcza o ograniczenia finansowe pacjentów, bo są to dość drogie zabiegi. Aby uzyskać dobre efekty, nie wystarczy jeden zabieg – dodaje Maksymiuk.
– Reprezentujemy na konferencji instytut kosmetyczny. Zajmujemy się estetyką i kosmetyką ciała, ale współpracujemy też z dermatologiem i lekarzem zajmującym się medycyną estetyczną. Takie usługi cieszą się dużym powodzeniem w naszym mieście, zwłaszcza wśród kobiet – mówi Joanna Zinowicz z instytutu Esthe.
– Treść mojego wykładu dotyczyła nowotworów skóry. Trzeba pamiętać, że na pierwszej linii walki z czerniakiem są kosmetolodzy, którzy mogą dostrzec niepokojące zmiany na skórze pacjenta. Ale też dzięki odpowiedniej edukacji każdy człowiek może ocenić ewentualne niepokojące zmiany na swoim ciele. Jeżeli czerniak zostanie wcześnie wykryty, można go skutecznie pokonać – powiedział prof. Jarosław Dudka, z Samodzielnej Pracowni Biologii Medycznej UM w Lublinie.
Konferencja „Zdrowie i uroda marką miasta Puławy” została zorganizowana przez Katedrę i Zakład Zdrowia Publicznego UM w Lublinie. Prelegentów zaprosił do Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego prof. Piotr Książek, który sam wygłosił wykład zatytułowany „Zainspirowani pięknem w pryzmacie nauki”. Konferencja cieszyła się dużym powodzeniem osób w różnym wieku.