Nowy numer 44/2020 Archiwum

Bez większych zmian

Znamy już prawie dokładnie wyniki z rekordowych jeśli chodzi o frekwencję, wyborów. W Lublinie obyło się bez zaskoczenia, choć w Radzie Miasta zobaczymy kilka nowych twarzy.

W naszym regionie tradycjnie już triumuje Prawo i Sprawiedliwość zdobywając trzeci wynik w kraju z popraciem przeszło 32 proc. Fakt nie dziwi jeśli chodzi o Lubelszczyznę, ale w tych wyborach także mieszkańcy samego Lublina w większości głosowali na partię Jarosława Kaczyńskiego, wybierając do Rady Miasta 15 radnych z PiS. Wśród nich prawie połowa to nazwiska nowe, lub takie, które po przerwie pojawiają się znowu.

W RM z PiS zasiądą więc: Helena Pietraszkiewicz i Mieczysław Ryba (Śródmieście), Zdzisław Drozd, Marek Wójtowicz i Piotr Breś (LSM), Sylwester Tułajew, Ryszard Prus i Stanisław Brzozowski (Czechów), Eugeniusz Bielak, Małgorzata Suchanowska  (Felin) Tomasz Pitucha,  Piotr Gawryszczak i Piotr Popiel (Dziesiąta), Dariusz Jezior i Zbigniew Ławniczak (Czuby, Węglin). 

Platoforma Obywatelska, która ma powód do radości z wyniku, który ustanowił w wyborach na prezydenta miasta Krzysztof Żuk zdobywając przeszło 60 proc. poparcie, do RM wprowadzi 13 radnych, wśród których także pojawią się nowe twarze.

PO reprezentować będą: Piotr Dreher, Zbigniew Jurkowski, Mateusz Zaczyński, Monika Orzechowska, Jarosław Pakuła, Jan Madejek, Anna Ryfka, Wojciech Krakowski, Michał Krawczyk, Marta Wcisło, Bartosz Margul, Leszek Daniewski oraz Beata Stepaniuk-Kuśmierzak. 

Trzecim ugrupowaniem, które będzie miało w RM swych reprezentantów jest Wspólny Lublin, z którego ramienia w ławach RM zasiądzie tylko trzech radnych: Piotr Kowalczyk, Mariusz Banach oraz Marcin Nowak. 

W Sejmiku Województwa zasiądzie także prawdoodobnie najwięcej radnych z PiS, ale tu jeszcze nie ma pewności, bo na dużą liczbę mandatów liczy także PSL. Daleko w tyle tym razem znalazła się Platorma Obywatelska, ale prawdopodobnie nie przeszkodzi to politykom tej partii w utrzymaniu sterów w województwie poprzez utworzenie (utrzymanie) koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym. 

W całym województwie lubelskim w większości miast i gmin za dwa tygodnie przeprowadzona zostanie II tura wyborów. Jedynie w kilku miastach udało się wybrać w pierwszej turze prezydenta bądź burmistrza. Wielkim sukcesem może pochwalić się dotychczasowy, i wybrany na kolejna kadencję prezydent Puław Janusz Grobel, który rządzi miastem od 20 lat. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama