Mikołajki Folkowe to najstarszy w naszym kraju i jeden z największych festiwali muzyki folkowej, odbywający się nieprzerwanie od 1991 roku, którego organizatorem jest Uniwersytet Marii Skłodowskiej - Curie.
Celem festiwalu jest z jednej strony popularyzacja kultury tradycyjnej, z drugiej zaś - przedstawienie jej w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego odbiorcy. Ważna w tym wszystkim jest również edukacja, czyli próba zainteresowania młodych ludzi wartościami tradycyjnej rodzimej kultury, ale także kultury innych krajów. Nie bez znaczenia pozostaje też przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury. - mówi Magdalena Kozak -Siemińska rzecznik prasowy UMCS.
Festiwal to nie tylko muzyka ludowa łamiąca stereotypy, ale i warsztaty i sesja naukowa oraz konkurs fotograficzny zatytułowany "Tradycja w obiektywie", którego rozstrzygnięcie rozpoczęło tegoroczne Mikołajki Folkowe. - Jesteśmy pod wrażeniem prac, jakie do nas napłynęły. Było to ponad 200 zdjęć opowiadających różne historie, w których można odczytać jak tradycja jest dziś obecna w najzwyklejszych sytuacjach. Zdjęcia nas zachwyciły i udowodniły, że młodzi ludzie nie odcinają się od tradycji, że chętnie ją pielęgnują, podziwiają i znakomicie fotografują - mówią członkowie jury.
Pierwsze miejsce zdobyła Karolina Balmas za fotografię zatytułowaną "Stodoła". To doroczne spotkania muzyków ludowych w Biłgoraju połączone z warsztatami i muzykowaniem. Drugie miejsce przypadło Sylwii Hajdus za zdjęcię "Dziady". To tradycja w jednej z polskich wsi, gdzie mieszkańcy przebierają się za dziady i robią na ulicach psikusy pozostałym mieszkańcom oblewając ich wodą. - Nikt na nikogo się nie złości, bo każdy wie, że dziady muszą robić mokre psikusy, a maski które zasłaniają twarze to często "zabytki" przekazywane z pokolenia na pokolenie - mówi autorka zdjęcia. Trzecie miejsce zdobyła Emilia Dudek za fotografię "Ploteczki" pokazującą dziewczęta w strojach ludowych, które siedząc sobie na ulicznej ławce opowiadają jakąś historię. Wystawę można oglądać w "Czarnym foyer" w Chatce Żaka.
Mikołajki folkowe jednak to przede wszystkim koncerty, choć Festiwalowi towarzyszy jarmark rzemiosła, Festiwalowa Żywa Biblioteka i wystawa „Oskar Kolberg – etnograf, (muzyk)ograf, chopinolog”.