powrót
Gość Niedzielny w archidiecezji lubelskiej

Lubelski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
Studenci, wrócicie na Ukrainę!  
Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy na spotkaniu w Lublinie ks. Rafał Pastwa /Foto Gość

Studenci, wrócicie na Ukrainę! przejdź do galerii

- Wczoraj w pałacu prezydenta Komorowskiego zobaczyłem flagę Polski, na której widniał napis: "za wolność naszą i waszą". I miałem wtedy taki moment refleksji, że nie ma drugiego takiego narodu, którego obywatele byliby gotowi poświęcić się dla wolności swojego sąsiada - powiedział prezydent Ukrainy w Lublinie.

ks. Rafał Pastwa

|

GOSC.PL

dodane 18.12.2014 13:20
0

- Studenci, którzy mieszkacie w Lublinie! Wrócicie na Ukrainę, bo ta się już zmienia! – zadeklarował prezydent Petro Poroszenko podczas wizyty w Lublinie. W swoim przemówieniu wspomniał o agresji rosyjskiej i zajęciu Krymu. Dodał przy tym, że ukraińska flaga będzie jeszcze powiewać na Krymie. Prezydent Ukrainy zapewnił również o rozmowach, które miałyby się rozpocząć w 2015 roku, w celu zniesienia wiz tak, aby nie było w przyszłości kolejek na granicy polsko-ukraińskiej.

Ze wzruszeniem wspominał spotkanie z prezydentem Polski. - Wczoraj w pałacu prezydenta Komorowskiego zobaczyłem flagę Polski, na której widniał napis: „za wolność naszą i waszą”. I miałem wtedy taki moment refleksji, że nie ma drugiego takiego narodu, którego obywatele byliby gotowi poświęcić się dla wolności swojego sąsiada – opowiadał zebranym w Sali Centrum Kultury w Lublinie prezydent Poroszenko. – Niech żyje Polska! Sława Ukrainie – tymi słowami zakończył swoje wystąpienie.

W spotkaniu z prezydentem Ukrainy w siedzibie Centrum Kultury w Lublinie udział wzięli studenci ukraińscy uczący się w Lublinie oraz społeczność ukraińska miasta i delegacje z placówek dyplomatycznych. Na spotkaniu obecny był także wojewoda lubelski Wojciech Wilk oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk i rektorzy lubelskich uniwersytetów.

Podczas spotkania uczestnicy oraz ukraińscy studenci mogli zadawać pytania. Ks. Stefan Batruch podziękował za słowa prezydenta Poroszenki o przebaczeniu i poprosił głowę państwa ukraińskiego o utworzenie dwustronnej komisji badającej wydarzenia na Wołyniu, aby raz na zawsze zakończyć ten bolesny rozdział historii. Prezydent Poroszenko podziękował ks. Batruchowi za wypowiedź, podziękował za kroki pojednania między narodami oraz podkreślił, że podejmie takie starania. Zaznaczył, ze wielką rolę w pojednaniu odgrywa modlitwa Polaków i Ukraińców.

Rektor UMCS zabierając głos wspomniał o konieczności budowania ściślejszej współpracy między uczelniami lubelskimi a ukraińskimi. Zwrócił także uwagę na konieczność wsparcia studentów z Ukrainy, by mogli swobodnie studiować i mieszkać w Lublinie. Prezydent Poroszenko odnosząc się do wypowiedzi rektora zauważył konieczność budowania struktur wymiany studentów z obu krajów.

- Ukrainę zmienił „Majdan”, ale to nie był zwykły protest, to nie była zwyczajna rewolucja, ale „Majdan” był integratorem Ukrainy poprzez przywracanie godności i demokracji – powiedział Petro Poroszenko. – „Majdan” i rewolucja to jedno pojęcie, a godność to jest inne pojęcie. Pojednanie i jedność to jest Ukraina. Ja gwarantuję wam, że Ukraina zostanie Ukrainą godności i jedności – powiedział prezydent Poroszenko w odpowiedzi na pytanie o sens i znaczenie „Majdanu”.

 Przed siedzibą Centrum Kultury w Lublinie w trakcie wizyty prezydenta Ukrainy protestowali "Kresowiacy". Na transparentach i w okrzykach porównywali UPA do SS. W proteście brało udział kilkanaście osób.

1 / 1
Petro Poroszenko w Lublinie

WIARA.PL DODANE 18.12.2014 AKTUALIZACJA 18.12.2014

Petro Poroszenko w Lublinie

​Prezydent Ukrainy w Lublinie. Zdjęcia: ks. Rafał Pastwa /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • LUBLIN
  • PETRO POROSZENKO
  • UKRAINA

Polecane w subskrypcji

  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
    • wywiad
    • Karol Białkowski
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
  • Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
    • Historia
    • Karol Białkowski
    Flotylla Pińska - zapomniana strażniczka Wschodu
  • Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Tomasz Elbanowski: Moment odebrania dzieci od rodziców zawsze wiąże się z ogromną tragedią
  • Papież wraca do Castel Gandolfo. Jak Leon XIV spędzi letnie wakacje?
    • Świat
    • Wiesława Dąbrowska-Macura
    Papież wraca do Castel Gandolfo. Jak Leon XIV spędzi letnie wakacje?
  • Góra Oliwna czy Betania? Z którego miejsca Jezus wstąpił do nieba?
    • Kościół
    • ks. Tomasz Jaklewicz
    Góra Oliwna czy Betania? Z którego miejsca Jezus wstąpił do nieba?
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE