Od wielu lat w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w polskich kościołach czytany jest list rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. W tym roku ks. prof. Antoni Dębiński zwraca w nim uwagę między innymi na to, że Kościół jest wciąż prześladowany.
Nawiązując do męczeństwa św. Szczepana, rektor KUL podkreśla, że czasy prześladowania Kościoła wcale się nie skończyły. Przeciwnie, w niektórych rejonach świata ono nasila się. "Nie możemy o tym zapominać i nie możemy przyjmować obojętnie faktu, że wyznawana religia staje się przyczyną wojen, represji i przymusowej emigracji" - pisze rektor. Podkreśla też, że nie powinniśmy być taką sytuacją zaskoczeni, że prześladowania wyznawców Chrystusa zostały wpisane w życie Kościoła. Teksty liturgiczne mówią o orszaku męczenników, ubranych na biało, kroczących przez dzieje za Zbawicielem. Ks. Dębiński pisze, że "Kościół był i pozostaje najbardziej prześladowaną społecznością na świecie. Każdego dnia, również dzisiaj, na wielu kontynentach nasi siostry i bracia w wierze oddają życie za Chrystusa". Organizacja Open Doors, zajmująca się badaniem prześladowań chrześcijan, podaje, że obecnie represjonowanych jest od 100 do 200 milionów wyznawców Chrystusa w ponad 50 państwach. Docierają do nas nieustannie informacje o coraz trudniejszej sytuacji chrześcijan w Syrii, Iraku i innych państwach tego regionu. Raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie za lata 2000-2010 pokazuje, że miliony chrześcijan, także w naszej części świata, oficjalnie deklarującej poszanowanie swobód religijnych - podlegają różnym formom dyskryminacji.
"Niepokoi fakt, że instytucje państwowe i międzynarodowe, mające za zadanie troskę o równe traktowanie wszystkich ludzi, często pozostają ślepe na dyskryminację chrześcijan. Nie wolno nam zapominać o naszych siostrach i braciach szykanowanych dzisiaj za wiarę. Ta pamięć nie powinna nas jednak paraliżować. Męczeństwo, które towarzyszy Kościołowi od narodzenia Chrystusa i Jego ucieczki do Egiptu, jest dla chrześcijan ostatecznie zwycięstwem nad światem. Niełatwa do przyjęcia Chrystusowa przepowiednia prześladowań jest dopełniana słowami otuchy i nadziei na ostateczne zwycięstwo: »[...] kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony« (Mt 10, 22)" - podkreśla rektor. Zaznacza także, że duchowa łączność i solidarność z chrześcijanami prześladowanymi na całym świecie powinna wzmacniać naszą wiarę i uzdalniać do tego, byśmy sami odważniej dawali świadectwo o Chrystusie.
Z listu rektora można się także dowiedzieć o sukcesach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i jego codziennym życiu. To rodzaj sprawozdania, które każdego roku przedstawia rektor tym, którzy KUL wspierają, i wszystkim zainteresowanym życiem uczelni.