Nowy numer 48/2020 Archiwum

Gospel Rain kolędowo z Golcami

Ten nagrany w grudniu 2014 roku w niezwykłej, tatrzańskiej scenerii pięknego kościołka w Bukowinie Tatrzańskiej koncert najpiękniejszych kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra oraz chóru Gospel Rain, będzie miał swą telewizyjną premierę w Boże Narodzenie 25 grudnia o godz. 13.30

Przygotowania do realizacji koncertu trwały przez kilka miesięcy. Przyświecało im pragnienie, by ukazać tradycję i piękno świętowania Bożego Narodzenia w kulturze góralskiej, w możliwie najprawdziwszej postaci. Tym razem Golec uOrkiestra, zabrzmiała bardziej folkowo, szczególnie dzięki wykorzystaniu wielu etnicznych instrumentów - dud, trombitów, kobz. W takiej roli objawił się także zazwyczaj gospelowy lubelski chór Gospel Rain, który zaskoczył niezwykłymi etnicznymi zaśpiewami i partiami chóralnymi w aranżacjach Grzegorza Głucha. Takiej fuzji stylów, brzmień i pasji w opracowaniach kolęd jeszcze nie było.

W koncercie wybrzmi kilkanaście najpiękniejszych kolęd i pastorałek, w etnicznych, góralskich i bardzo klimatycznych aranżacjach. Wśród nich znalazły się dobrze znane i śpiewane kolędy: Anioł Pasterzom mówił, Do Szopy, Przybieżeli do Betlejem, Tryumfy Króla Niebieskiego, ale także związane z folklorem Tatr pastorałki: Hojka czy Oj Malućki. Prawdziwą perełką stała się autorska pastorałka braci Golec: Przysiadło Słonko, która wybrzmiała w niezwykłej bałkańsko-góralskiej aranżacji.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama