Miał zainteresować młodzież i dzieci alternatywnymi formami spędzania czasu wolnego, a przez to zapobiegać na przyszłość uzależnieniom, bezrobociu, przemocy i agresji. Chodzi o pomysłowy projekt związany z podróżami.
Skierowali zaproszenie do młodzieży w wieku szkolnym. Mowa o Katolickim Stowarzyszeniu "Agape" w Lublinie, które podjęło się realizowania projektu „W 8 dni dookoła świata”. Do najważniejszych działań należały weekendowe warsztaty obejmujące trzy części - sport, odżywianie i kulturę.
- Zależało nam na tym, by zaciekawić młodzież i pokazać, że warto wyjść z domu, zdobywać wiedzę i tworzyć wspólnotę. Każde spotkanie przebiegało w odniesieniu do kultury różnych krajów świata. Chcieliśmy przekazać młodym ludziom określoną wiedzę, umiejętności i postawy z zakresu odporności na zachowania ryzykowne - wyjaśnia Anna Łoś z Katolickiego Stowarzyszenia "Agape" w Lublinie.
Uczestnicy warsztatów byli zaangażowani w poszukiwanie wiedzy i ciekawostek o różnych krajach świata. - Bardzo podobało mi się spotkanie na temat Mongolii. Dowiedziałem się, że mieszkańcy tego kraju jeszcze mieszkają w namiotach, oczywiście inaczej jest w Ułan-Bator, bo to potężna i nowoczesna metropolia. Wspólnie podczas zajęć przygotowywaliśmy specjalne pierogi i strzelaliśmy z łuku - opowiada Mirosław Kuzioła, podopieczny świetlicy "Agape". - Mnie podobało się to, że mogłem w sobotę wyjść z domu i spotkać się z kolegami. Gdyby nie te warsztaty, musiałbym siedzieć i się nudzić. Dużo się nauczyłem o kulturze wielu krajów - opowiadał Adrian podczas ostatniego spotkania.
Na zakończenie projektu każdy uczestnik otrzymał wyposażony plecak podróżnika, który ma pobudzić do samodzielnych poszukiwań i podróży. - Znalazły się w nim gry planszowe o charakterze podróżniczym, owoce egzotyczne oraz słodycze, z których słyną poszczególne kraje. Mamy nadzieję kontynuować projekt w przyszłym roku - zapowiada A. Łoś.