Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Broad Peak wśród dzieci

Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie z dwóch lubelskich szkół, związane było z wystawą zdjęć Piotra Tomali, który pół roku temu zdobył 8 - tysięcznik Broad Peak.

Piotr Tomala lubelski himalaista i taternik oprócz Broad Peak na swoim koncie ma jeszcze szczyty z innych kontynentów świata m.in McKinley czy Aconcangua. Dziś w 26 filii Miejskiej Bilioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego przybliżał dzieciom zarówno swoją pasję, pokazując potrzebny do wspinania sprzęt jak i opowiadał o ostatniej wyprawie właśnie na Broad Peak. - Czasami wspinamy się i jest piekna pogoda, a czasami zrywa się wielki wiatr i jest bardzo zimno i trzeba zawrócić z drogi - mówił Tomala. - Zdarzają się prawie 60 stopniowe wahania temperatur. Bywa, że w nocy w namiocie jest -25 a w dzień plus 47. 

Dzieci z zapartych tchem oglądały zdjęcia z wyprawy, na których himalaista prezentował całą drogę jaką przebył wraz z dwójką towarzyszy, ale też towarzyszące samej wspinaczce przygotowania: czyli dojazd specjalnymi samochodami pod masywy górskie, przemierzanie lodowca, by w dogodnym miejscu zbudować bazę, a na końcu samą wielogodzinną podróż na szczyt.  - Zdarzało nam się iść w nocy, by nie tracić czasu - mówił Piotr Tomala - Ponieważ są to bardzo duże wysokości, w nocy można zobaczyć na niebie drogę mleczną - objaśniał dzieciom prezentowane zdjęcia.  

Lubelski himalaista już wkrótce planuje kolejną wyprawę. Więcej o Piotrze Tomali i jego pasji w papierowym wydaniu GN. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma