Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ofiarom głodu na Ukrainie

Lublin jest miastem, gdzie uczy się i mieszka wielu Ukraińców. Ostatnie wydarzenia na Ukrainie sprawiły, że sprawy naszych wschodnich sąsiadów stały się lublinianom jeszcze bliższe. Wielu z nich uczestniczyło w odsłonięciu pomnika poświęconego ofiarom Wielkiego Głodu.

Pomnik milionów ofiar Wielkiego Głodu (Hołodomoru) na Ukrainie w latach 1932 i 1933 upamiętnia Ukraińców, Polaków i przedstawicieli innych narodów, którzy stracili życie w wyniku zbrodni dokonanej przez reżim sowiecki. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika odbyła się na skwerze obok ronda Metropolity Piotra Mohyły.

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podkreślił, że odsłonięcie pomnika ma symboliczną wymowę i przypomina nie tylko o ofiarach Wielkiego Głodu, ale też o tych, którzy ginęli, walcząc o niepodległość Ukrainy i teraz walczą na wschodzie Ukrainy.  - Odsłaniamy ten pomnik w Polsce, razem z naszymi partnerami i przyjaciółmi z Polski. Ważne, żeby w tym symbolicznym dniu pamiętać o tym, abyśmy wspólnie, razem pracowali i żyli pokojowo we wspólnym europejskim domu. Mam nadzieję, że ta dobra współpraca między polskim i ukraińskim narodem zrodzi jeszcze wiele bardzo dobrych inicjatyw - powiedział A. Deszczyca.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta i województwa, a także ukraińskich miast partnerskich Lublina, m.in. Lwowa, Łucka, Iwanofrakowska.

Pomnik ma formę bryły z kamienia, na której wyryto w językach ukraińskim i polskim napis: "Pamięci milionów ofiar Wielkiego Głodu (Hołodomoru) na Ukrainie 1932-1933 - Ukraińców, a także Polaków i innych narodów, którzy stracili życie w wyniku zbrodni dokonanej przez reżim sowiecki. Mieszkańcy Lublina".

Na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej, przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej, odegrano hymny państwowe Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej oraz odprawione zostały nabożeństwo żałobne za dusze żołnierzy ukraińskich i dziękczynne za Ukrainę. Na zakończenie uczestnicy złożyli kwiaty.

Uroczystość w Lublinie zorganizowali Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, Konsulat Honorowy Ukrainy w Chełmie, Towarzystwo Ukraińskie oraz Stowarzyszenie "Wspólne Korzenie".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • sorcier
  25.01.2015 22:23
  Nareszcie w Polsce.
  doceń 0
 • BuryPies
  26.01.2015 07:53
  A mnie sprawy Ukrainy nie stały się jeszcze bliższe. Nie stały się też dla mnie jakoś szczególnie ważna, mimo, że wojna blisko granic Polski to rzecz bardzo zła.
  Jestem zwolennikiem zacieśniania współpracy, wzajemnego szacunku i pamiętania o wydarzeniach ważnych z punktu widzenia historii. Jednak stawianie kolejnego pomnika nie jest moim zdaniem niczym dobrym. Zamiast stawiać pomnić to wprowadźmy do programu nauczania wzmiankę o głodzie na Ukrainie. Zamiast marnować kasę na wywalenie pomnika, przekażmy ją ofiarom wojny na Ukrainie. Zamiast wspominać klęskę głodu z taką pompą pochylmy sie nad losem uchodźców zza wschodniej granicy.
  Hostoria i przeszłość są ważne, ale nie powinny być uapmiętniane kosztem teraźniejszośći. Stawianie pomników to dobry pomysł na czasy dobrobytu, a nie czasy wojny i niepewności.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma