Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ludzkość was oczekuje

W lubelskiej archikatedrze w uroczystej Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika wzięli udział wszyscy przedstawiciele zgromadzeń zakonnych z naszej diecezji.

Na terenie archidiecezji lubelskiej znajduje się 100 domów zgromadzeń zakonnych żeńskich i 50 męskich. Ta liczba i różnorodność charyzmatów jest jedną z największych w Polsce. W ich święto, 2 lutego, arcybiskup zaprosił siostry i braci zakonnych na wspólną modlitwę i Mszę świętą do lubelskiej archikatedry. 

W tym roku, jak podkreślał biskup, dzień ten jest wyjątkowy, ponieważ trwamy w ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Życia Konsekrowanego.  

- Spoglądamy z wdzięcznością na historię naszych wspólnot zakonnych i nadzieję naszego osobistego powołania - mówił.

- Dziękujemy Bogu za naszych charyzmatycznych założycieli, którzy umieli rozpoznawać znaki czasu i odpowiadać na nie przez konkretne działania. Stawiamy sobie pytanie o wierność pierwotnym charyzmatom i powracamy dziś do źródeł naszego powołania, aby tam zaczerpnąć mocy i radości - podkreślał abp Stanisław Budzik.

Biskup zauważył także, że trudności na jakie napotyka życie konsekrowane we współczesnym świecie,  nie omijają także naszych wspólnot.

- Spada liczba powołań, rośnie średnia wieku. Klauzura nie broni już nas przed tym czym żyje i oddycha współczesny świat, a nie jest to powietrze zdrowe i czyste - mówił.  

Zachęcał jednak, by osoby konsekrowane nie lękały się być radosnymi. - Tam gdzie są zakonnice i zakonnicy, jak mówi papież, winna pojawiać się radość. 

Abp Stanisław Budzik przywoływał swego rodzaju duchowy testament Pana Jezusa: - Słowa, które Pan Jezus skierował do swoich uczniów, kieruje także do nas, szczególnie osób konsekrowanych: Idźcie na cały świat , cała ludzkość was oczekuje. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama