Cały czas szukamy, równowagi między rozumem i wiarą - podkreśla ks. prof. Antoni Dębiński.
Uczestnictwa w rzeczywistości demokratycznej naszego kraju uczą się środowiska kościelne, ale również te, które są przeciwne obecności wiary i religii w przestrzeni publicznej.
Świat, w którym żyjemy, jest pluralistyczny. Każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii i ocen. Oczywiście pewne resentymenty wobec instytucji Kościoła mogą być przenoszone również na KUL, bo związek między jedną i drugą instytucją jest faktem.
Z kolei przedstawiciele „radykalnych” środowisk katolickich zarzucają KUL odejście od pierwotnej misji tak, jakby nie zauważali, że zmienia się otaczająca nas kultura, w której zachowując te same wartości trzeba poszukiwać nowych metod i narzędzi przekazywania wiedzy i przesłania Ewangelii. Jaką postawę zachować wobec takich uproszczonych stanowisk?
Zarzuty są bezpodstawne. Należy pamiętać, że rola i misja naszego uniwersytetu jest określona i zwarta. KUL jest swoistą agorą, miejscem wolnej i odpowiedzialnej debaty. Można do nas przyjść i rozmawiać o różnych kwestiach, o ile jest to dyskurs uporządkowany, z poszanowaniem drugiego człowieka i jego racji. Zapraszamy do metodologicznej i merytorycznej debaty. Nie powinniśmy ulegać uproszczonym stanowiskom, nurtom, które wszędzie dostrzegają jedynie zło i zagrożenie. Równocześnie nie możemy niekrytycznie podążać za intelektualnymi modami.
Czy nie za często słyszymy o przeszłych dokonaniach uniwersytetu, jego profesorów i studentów?
To buduje tożsamość Uniwersytetu. Katolicki Uniwersytet Lubelski zmierza do jubileuszu 100 lat istnienia. Miał lepsze i trudniejsze okresy w swojej historii. Dziś KUL to społeczność licząca prawie 15 tys. studentów, kształcących się na dziewięciu wydziałach. Współcześnie także mamy liczne dokonania i sukcesy – nie sposób ich wszystkich wyliczyć. Uniwersytet poprzez swoich profesorów uczestniczy w dyskursie publicznym w kraju i na świecie. Nasi absolwenci pracują w ważnych gremiach, które decydują o istotnych kwestiach w Polsce i za granicą, pełnią ważne i eksponowane funkcje publiczne. Wreszcie należy pamiętać, że na przestrzeni lat uniwersytet wypromował całe rzesze absolwentów, którzy dzień po dniu wykonują ważne i odpowiedzialne zadania społeczne w całym kraju. Mam na myśli pracowników administracji publicznej, nauczycieli czy duchowieństwo. Oni wszyscy przepełniają świat wartościami, które wynieśli z tego uniwersytetu. Jesteśmy nie tylko ośrodkiem naukowym i akademickim, ale także ośrodkiem współtworzącym kulturę. Promujemy sztukę najwyższej jakości. Już drugi rok na KUL odbywają się znakomite koncerty w ramach cyklu OPUS MAGNUM – KULowskie wieczory z muzyką. Wykonawcami są artyści światowego formatu, a koncerty zwykle mają charakter otwarty. Organizujemy cykl wykładów otwartych Pro publico bono – KULtura człowieka i społeczeństwa , które są głoszone przez ważne postaci życia publicznego w Polsce, a których tematem są istotne zagadnienia życia społecznego omawiane w perspektywie określonych wartości. Sale dyskusji i artystycznych spotkań często nie mogą pomieścić słuchaczy, ale na nasze wydarzenia zawsze zapraszamy mieszkańców miasta, regionu i kraju.
Może warto zaprosić wszystkich absolwentów KUL-u do Lublina?
KUL zawsze jest dla nich otwarty. Ale już teraz mogę zakomunikować, że w związku ze zbliżającym się okrągłym jubileuszem 100-lecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego chcemy zorganizować zjazd absolwentów z całego świata. Proszę śledzić naszą stronę internetową oraz nasze profile na portalach społecznościowych.
Dziś w Polsce często się słyszy o niskim poziomie studentów w ogóle, o braku zainteresowań i umiejętności. Czy współczesny student ma jakieś atuty?
Mamy wielu studentów z ważnymi osiągnięciami i ciekawymi zainteresowaniami. Na uczelni funkcjonuje kilkadziesiąt kół naukowych i organizacji studenckich. Studenci rozwijają się nie tylko intelektualnie, ale także artystycznie, duchowo i sportowo. Mamy teatry studenckie, znane i odnoszące sukcesy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Przywołam Scenę Plastyczną KUL, prowadzoną przez prof. Leszka Mądzika, Teatr ITP czy teatr Enigmatic. Mamy znany i koncertujący z sukcesami na całym świecie Chór Akademicki KUL, który otrzymał tytuł Ambasadora Międzynarodowej Federacji Muzyki Chóralnej na rok 2014 i reprezentował nie tylko KUL, ale także Polskę i Federację na najważniejszych wydarzeniach chóralnych w świecie. Nasi studenci prowadzą EUROpens BLOG uznany przez pracowników Komisji Europejskiej w 2014 roku za najlepszy blog z Polski o tematyce europejskiej. Inne grupy studentów odbudowują tradycje korporacji studenckich. Mamy świetnych sportowców, wśród naszych studentów jest mistrzyni świata w sumo. To oczywiście tylko przykłady. Młodzi ludzie mają pasje i rozwijają je na naszym Uniwersytecie.
Czy katolicki uniwersytet jest atrakcyjnym miejscem na podjęcie studiów dla młodego człowieka?
Zdecydowanie tak. Chcę się odwołać do encykliki Fides et ratio. KUL jako uniwersytet katolicki nie może być z jednej strony jakimkolwiek gettem, ani gettem intelektualnym, ani wyznaniowym, religijnym, czy społecznym. Z drugiej strony musi i chce zachować swoją tożsamość, respektując doktrynę kościelną. I to robi. Cały czas szukamy, używając słów św. Jana Pawła II, równowagi między ratio i fides, rozumem i wiarą. Młody człowiek może wybrać. Funkcjonujemy w rzeczywistości wolnego rynku – także edukacyjnego. Najlepszą reklamą dla KUL jest codzienna rzetelna praca, nade wszystko zaś zadowoleni i dumni absolwenci, którzy zachęcają swoje dzieci do studiowania na swojej uczelni. Sporo podróżuję po kraju, ale także po świecie, często do bardzo odległych zakątków, i wszędzie, zapewniam, wszędzie spotykam bardzo wielu ludzi, którzy są z nas dumni. Wszędzie spotykam naszych absolwentów, którzy są dumni, że ukończyli KUL.