Nie wszyscy dziennikarze pomogli

- Okazało się, że temat praw osób pokrzywdzonych przegrał z informacjami dotyczącymi nowego wykonawcy usługi na zarządzanie miejskimi szaletami i wycinką drzew. Takie podejście mediów dziwi, szczególnie w świetle ostatniej dyskusji na temat Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej – komentuje adwokat Anna Wieczorek.

Przygotowania do Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem trwały dość długo. Wszystko po to, by rzetelniej edukować społeczeństwo i skuteczniej pomagać osobom pokrzywdzonym. Nawiązywane są porozumienia m.in. z Prokuraturą, Komendami Policji, Okręgową Radą Adwokacką czy Okręgową Izbą Radców Prawnych. Przygotowywany jest harmonogram dyżurów specjalistów, rozpoczyna się kolportaż ulotek oraz plakatów informacyjnych. Organizowana jest także konferencja prasowa z udziałem m.in. Rzecznika Prokuratury Okręgowej w Lublinie, Rzecznika Sądu Okręgowego w Lublinie, Rzecznika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie oraz przedstawicieli zawodów prawniczych.

- Zorganizowaliśmy również konferencję prasową, na którą zaprosiliśmy wszystkie lokalne media. Dzięki uprzejmości Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie, konferencja odbyła się w nowej siedzibie Rady przy al. Racławickich, w idealnie przystosowanej do tego sali konferencyjnej. Stawili się wszyscy zaproszeni prelegenci i niestety tylko trzech przedstawicieli mediów – dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, Radia Złote Przeboje oraz Radia Lublin – mówi Anna Wieczorek, adwokat współpracujący z Agape.

- Okazało się, że problem praw osób pokrzywdzonych przegrał z tematem nowego wykonawcy usługi na zarządzanie miejskimi szaletami, wycinką drzew oraz bazą tanich linii lotniczych, która może powstać w Lublinie. Takie podejście lokalnych mediów do tematu osób pokrzywdzonych dziwi, szczególnie w świetle ostatniej dyskusji na temat Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej – dziwi się pani adwokat.

- Niemal zupełnie została przemilczana przez media uchwalona w ostatnich dniach ustawa o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka, która ma ogromne znaczenie dla postępowania karnego, ponieważ gwarantuje realną ochronę pokrzywdzonym oraz świadkom biorącym udział w postępowaniu karnym. Ustawa ma ogromne znaczenie dla przebiegu procesu karnego, a w szczególności dla tych spraw, których przedmiotem jest przemoc – tłumaczy A. Wieczorek.

- Te wszystkie zagadnienia poruszane były w trakcie konferencji dotyczącej Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Najwidoczniej jednak tematy te okazały się mało istotne dla lokalnych mediów. Problem przemocy i pokrzywdzenia dla mediów staje się ważny wówczas, kiedy zdarzy się tragedia i te mają możliwość na konkretnym, dramatycznym przykładzie komentować nieudolność organów ścigania i pomocy społecznej. Natomiast prewencja, informowanie o możliwościach i prawach osób pokrzywdzonych oraz propagowanie ważnych społecznie akcji - nie jest już dziennikarsko tematem godnym uwagi – oburza się A. Wieczorek. - Szkoda, że większość lokalnych dziennikarzy – goniąc za sensacyjnym tematem, zapomniała, że media powinny pełnić także funkcję społeczną i edukacyjną. Czas niektórym mediom o tym przypomnieć – podkreśla pani adwokat.

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem odbywa się w tym roku od 23 lutego i jest ściśle związany z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który przypada 22 lutego. Początkowo obchody Tygodnia Pomocy osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem miały miejsce w siedzibach sądów, gdzie swoje dyżury pełnili specjaliści, głównie z dziedziny prawa. Tak było do 2010 roku, kiedy Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest pomysłodawcą i głównym organizatorem tej inicjatywy, zdecydowało o zmianie jego formuły. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem przeniesiono z budynków sądów do siedzib organizacji pozarządowych, które na co dzień udzielają pomocy osobom pokrzywdzonym. W Lublinie tę rolę pełni Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym Agape mieszczące się przy ul Bernardyńskiej 5, na tyłach Kościoła Nawrócenia Świętego Pawła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..