Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Nowosielski na KUL

Powstały przeszło pół wieku temu, miały zdobić ściany Kościoła Akademickiego, niestety do ich namalowania nie doszło. Projekt Nowosielskiego został z jakichś względów odrzucony. Choć nie jest to komplet prac projektowych do polichromii lubelskiego kościoła, to jednak większość z nich można aktualnie w Lublinie podziwiać.

Po raz pierwszy w dziejach KUL, dzięki życzliwości krakowskiej Galerii Starmach można podziwiać zespół akwarelowych i rysunkowych projektów polichromii Jerzego Nowosielskiego. - To wystawa niezwykła, absolutnie unikatowa - mówił rektor KUL ks. prof. Antonii Dębiński, otwierając uroczyście wystawę.  - Osobliwość tej wystawy polega nie tylko na tym, że są to prace niezwykłego malarza, rysownika, filozofa i teologa, ale także na tym, że projekt prac, które miały zdobić kościół akademicki, nigdy nie został zrealizowany.

Choć projekt Nowosielskiego nie został zrealizowany to uchodzi za jedną z najlepiej dopracowanych i przemyślanych koncepcji malarskich wnętrza kościelnego w twórczości tego wybitnego malarza. Oprócz prac projektowych na wystawie można oglądać także prace ze zbiorów muzealnych KUL. Są to trzy ikony artysty: Przemienienie na Górze Tabor z 1957 r., Matka Boża – Orantka z marca 1961 oraz niedatowany Chrystus Pantokrator.

Wystawa będzie czynna do 9 marca 2015 r.  - od poniedziałku do środy w godzinach 9:00-18:30, w czwartek i piątek: 9:00-15:30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy