Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Kim jest człowiek?

Jedni odpowiedzi na pochodzenie człowieka szukają w Księdze Rodzaju. Inni w książce "O powstawaniu gatunków" Darwina.

Na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II w Lublinie filozofowie będą rozwiązywać tę zagadkę przez kilka dni trzymając się naukowych rygorów - nie odrzucając wiary.

Problem pochodzenia człowieka i jego złożoności ekscytuje nie tylko naukowców. Spór o te kwestie obecny jest również w szkołach.

Poglądy zwolenników ewolucjonizmu i kreacjonizmu znane są uczniom z lekcji biologii i religii. Problemy współczesnej antropologii nie powinny interesować wyłącznie naukowców, gdyż mają one zasadniczy wpływ na to jak postrzegamy samych siebie.

Poznaniu odpowiedzi na wiele kluczowych pytań będzie służył 57. Tydzień Filozoficzny, który się odbędzie od 9-12 marca 2015 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

- Podstawowe pytanie na płaszczyźnie antropologii dotyczy człowieka. Wiele dyscyplin naukowych stara się powiedzieć kim jest człowiek. Problem jednak w tym, że na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi - mówi Anna Dutkowska z Instytutu Filozofii Przyrody i Nauk Przyrodniczych KUL, koordynator medialny wydarzenia.

- Nie powinno się przeciwstawiać wizji stworzenia świata przez Boga ujęciom opartym na procesach ewolucji. Przecież stworzenie świata przez Boga, jako harmonijnej rzeczywistości, który podlegał procesom rozwoju i ewolucji - tym bardziej ukazuje wielkość i mądrość Stwórcy -  dodała pani filozof.

Tematem tegorocznego Tygodnia Filozoficznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II jest „Antropologia na rozdrożu”. Pojawią się pytania o pochodzenie człowieka w ramach debaty o ewolucjonizmie i kreacjonizmie. Naukowcy poruszą temat nieśmiertelność duszy ludzkiej.

Ciekawie zapowiada  również dyskusja dotycząca miejsca człowieka we współczesnej kulturze. Wszystkich, którzy szukają odpowiedzi na jedno z najistotniejszych pytań ludzkości zapraszamy na KUL od 9 do 12 marca. Wydarzenie patronatem medialnym objął lubelski „Gość Niedzielny”. Plan i szczegółowe informacje na stronie www. kul.pl/tydzien.filozoficzny

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • konserwatysta_pl
  01.03.2015 13:59
  Pojawia się pytanie, czy Ewa mogła zdradzać Adama ?
  ...
  Niektórzy twierdzą, że człowiek pochodzi od małpy? Jeśli tak twierdzą ....
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma