Wielcy obrońcy życia

Z okazji Narodowego Dnia Życia i Dnia Świętości Życia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbywa się VI Międzynarodowa Konferencja imienia ks. prof. dr hab. Tadeusza Stycznia.

To już szósta konferencja organizowana przez prof. Urszulę Dudziak. Zdecydowała się ona w tym roku zaprosić z wystąpieniem osoby związane z Janem Pawłem II, ks. prof. Styczniem i prof. Fijałkowskim.

- Celem konferencji jest po pierwsze ocalić od zapomnienia osoby, które poświęciły się obronie życia. Po drugie konferencja ma cel wychowawczy. Pragniemy by zwłaszcza ludzie młodzi mieli świadomość co oznacza świętość życia – powiedziała prof. Urszula Dudziak.

O świętości życia w pracy ginekologa-położnika, w oparciu o pracę prof. Włodzimierza Fijałkowskiego - mówił prof. Chazan. - Konferencja zgromadziła całkiem sporo uczestników. Myślę, że to ze względu na prof. Chazana. Jest on osobą, która mówi wprost, czym jest świętość życia dając przy tym świadectwo swoją postawą – mówi Małgorzata, studentka psychologii KUL.

Obok wykładów i prelekcji na KUL zorganizowano sesję plakatową „Obrońcy życia w różnych krajach i ich działalność na rzecz obrony życia”. Plakaty przedstawiają obrońców życia od Austrii po Izrael.

Prof. Bogdan Chazan otrzyma w najbliższy czwartek Nagrodę im. ks. Idziego Radziszewskiego za rok 2014. Nie należy jednak nagrody utożsamiać z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, gdyż przyznaje ją Zarząd Towarzystwa Naukowego KUL, które jest odrębną strukturą prawną od uniwersytetu.

Nagroda im. ks. Idziego Radziszewskiego przyznawana jest od 1947 roku. Przyznaje się ją za wybitne osiągnięcia naukowe w duchu humanizmu chrześcijańskiego. Laureatami tej nagrody są m.in.: abp. Życiński, prof. Heller i s. prof. Zdybicka. Po wręczeniu nagrody, prof. Chazan wygłosi wykład zatytułowany: „Dlaczego są potrzebni lekarze sumienia?”.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..