Centrum Egzaminacyjne Języka Chińskiego HSK, otwarte w styczniu w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, przeprowadziło pierwszy międzynarodowy egzamin z języka chińskiego. To piąte takie centrum w Polsce, ale jedyne na wschodzie kraju.
Do egzaminu przystąpiło 30 osób, które zdawały łącznie 43 egzaminy. - Ta rozbieżność wynika stąd, że niektóre osoby zdawały zarówno egzamin pisemny, jak i ustny, a inne osoby tylko jedną z kategorii. Każda z nich sprawdzana i oceniana jest oddzielnie - wyjaśnia Helena Błazińska z KUL. Egzamin składał się z trzech części: pisemnej - określającej umiejętność pisania i czytania, słuchowej – ze zrozumienia tekstu oraz mówionej, sprawdzającej zdolność wyrażania się w języku chińskim. Zdający oceniają go jako trudny, szczególnie część sprawdzającą umiejętność pisania. Wszystkie prace trafią do Pekinu, gdzie zostaną sprawdzone i ocenione. Wyniki będą znane mniej więcej za miesiąc.
Języka chińskiego można się uczyć np. na KUL i to już od 8 lat. Najpierw były to zajęcia fakultatywne dla studentów wszystkich kierunków, jeśli tylko ktoś sobie życzył. Z czasem lubelski uniwersytet nawiązał na tyle ścisłą współpracę z Yangtze Normal University w Chongqing w Chińskiej Republice Ludowej, że możliwe było pozyskanie wykładowców stamtąd. Trzy lata temu KUL otworzył trzecią w Polsce sinologię. W tym roku dołączył do nielicznej grupy ośrodków, w których można zdawać państwowy egzamin z języka chińskiego uprawniający np. do podjęcia studiów w krajach chińskojęzycznych. Na ten nietypowy egzamin zgłosiło się 43 kandydatów. – Zainteresowanie nauką języka chińskiego jest ogromne. Na naszą sinologię aplikuje zwykle 6 osób na 1 miejsce, podczas, gdy na inne kierunki studiów można się dostać bez problemu. Młodzi upatrują w nauce chińskiego szansy nie tylko na dobrą i bardzo ciekawą pracę, ale i obserwując jak prężnie rozwija się chińska gospodarka i nauka, chcą wyjeżdżać do Chin i uczestniczyć w różnych projektach badawczych – mówi Helena Błazińska koordynator sinologii KUL.
Zdanie międzynarodowego egzaminu jest potwierdzeniem znajomości chińskiego honorowanym na całym świeci. Upoważnia też do podjęcia studiów w tym języku.