Nowy numer 33/2018 Archiwum

Dziś święcenie pokarmów

We wszystkich kościołach diecezji od rana wierni przynoszą do święcenia pokarmy, wśród nich są jajka często pięknie zdobione przez całe rodziny.

W wielu rodzinach naszej diecezji panuje zwyczaj wspólnego tworzenia pisanek. Jedni malują farbami, inni wyskrobują wzorki, jeszcze inni robią na jajka ozdobne "kaftaniki" z nici. Przed świętami w wielu domach kultury, a także w szkołach i świetlicach można się było nauczyć, jak udekorować pisanki tak, by były niepowtarzalne. - To cenny zwyczaj, kiedy całą rodziną w sobotni poranek zasiada się do stołu i każdy zdobi własną pisankę. Tak nie tylko powstają wyjątkowe dzieła, ale i nawiązują się rodzinne więzy. Szczególnie dla dzieci cenny to czas, kiedy można dowiedzieć się o rodzinnych tradycjach. Potem przez całe życie wracamy do takich wspomnień z dzieciństwa - mówi Anita Woźnicka animator kultury prowadząca warsztaty wielkanocne.

Kiedy już jajka są udekorowane, wędrują do koszyczka wraz z wędlinami, pieczywem, solą, pieprzem, słodyczami i innymi produktami, które są święcone w Wielką Sobotę. W niedzielny poranek trafią na wielkanocny stół.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma