Nowy numer 49/2020 Archiwum

Dziś święcenie pokarmów

We wszystkich kościołach diecezji od rana wierni przynoszą do święcenia pokarmy, wśród nich są jajka często pięknie zdobione przez całe rodziny.

W wielu rodzinach naszej diecezji panuje zwyczaj wspólnego tworzenia pisanek. Jedni malują farbami, inni wyskrobują wzorki, jeszcze inni robią na jajka ozdobne "kaftaniki" z nici. Przed świętami w wielu domach kultury, a także w szkołach i świetlicach można się było nauczyć, jak udekorować pisanki tak, by były niepowtarzalne. - To cenny zwyczaj, kiedy całą rodziną w sobotni poranek zasiada się do stołu i każdy zdobi własną pisankę. Tak nie tylko powstają wyjątkowe dzieła, ale i nawiązują się rodzinne więzy. Szczególnie dla dzieci cenny to czas, kiedy można dowiedzieć się o rodzinnych tradycjach. Potem przez całe życie wracamy do takich wspomnień z dzieciństwa - mówi Anita Woźnicka animator kultury prowadząca warsztaty wielkanocne.

Kiedy już jajka są udekorowane, wędrują do koszyczka wraz z wędlinami, pieczywem, solą, pieprzem, słodyczami i innymi produktami, które są święcone w Wielką Sobotę. W niedzielny poranek trafią na wielkanocny stół.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama