Nowy numer 49/2020 Archiwum

Małżeństwo jest z raju

Duszpasterskie Wykłady Akademickie (DWA), to spotkanie formacyjne duchowieństwa archidiecezji lubelskiej, jakie od wielu lat co roku organizują wspólnie Katolicki Uniwersytet Lubelski i kuria metropolitalna. Tegoroczny temat spotkania to "Duszpasterz w służbie małżeństwa i rodziny".

- To bardzo aktualny temat w obecnym czasie, kiedy powstało tyle zamieszania w związku z synodem biskupów dotyczącym rodziny, jaki za nami i jego następną częścią, jaka czeka nas w październiku. Chcemy zwrócić uwagę księży na problemy z jakimi spotyka się Kościół w tym kontekście - mówi ks. Ryszard Podpora.

Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się prof. Maria Gałkowska z KUL, która mówiła o poradnictwie małżeńsko-rodzinnym oraz ks. dr Przemysław Drąg duszpasterz Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, który wygłosił wykład pt. "Troska Kościoła o małżeństwo i rodzinę w świetle „Lineamenta” XIV zwyczajnego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów".

Zwracał on przede wszystkim uwagę na to, że podczas synodu wielokrotnie podkreślano, że małżeństwo wywodzi się z raju czyli dotyczy mężczyzny i kobiety.

- Tylko ten związek został podniesiony do godności sakramentu, żaden inny. Dlatego trzeba pamiętać o tym, że w raju Pan Bóg stworzył mężczyznę i kobietę i z nich powstało małżeństwo. Jeśli się o tym zapomni, można lawirować nazywając małżeństwem związki homoseksualne. Dlatego w posługiwaniu duszpasterskim najważniejsze jest osadzenie małżeństwa w raju. Mówię o tym z mocą, bo zdarza się, że mówiąc o duszpasterstwie rodzin mamy na myśli domy samotnych matek, działania za życiem, opiekę nad samotnymi i opuszczonymi i w efekcie mało kto pracuje by służyć normalnym małżeństwom, które są podstawą w Kościele - podkreślał ks. Drąg.

- Duszpasterskie Wykłady Akademickie zawsze poświęcone są aktualnym sprawom jakimi w danym czasie żyje Kościół. Dotykają problemów z jakimi spotykają się duszpasterze, pomagają w ich zrozumieniu i wskazują na możliwe rozwiązania. Dzięki nim księżom po prostu może być łatwiej w codziennej pracy duszpasterskiej - tłumaczy ks. Ryszard Podpora szef Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej.

Więcej na ten temat w kolejnym "Gościu Niedzielnym".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama