Dziś Niedziela Miłosierdzia. W wielu kościołach o 15.00 zgromadzą się wierni, by w godzinie miłosierdzia polecać Bogu swoje sprawy. List poświęcony miłosierdziu napisał do wiernych naszej diecezji abp Stanisław Budzik.
Nawiązując do niedzielnej Ewangelii, abp Stanisław Budzik podkreśla, że nie tyle jest ona Ewangelią o niewiernym Tomaszu, ile przede wszystkim Ewangelią o miłosiernym Chrystusie.
Zmartwychwstały przychodzi do uczniów, którzy nie sprostali ciężkiej próbie Krzyża, z orędziem przebaczenia i pokoju. Pochyla się w swoim miłosierdziu nad wątpiącym i szukającym, i otwiera rany swoich rąk i swojego Serca.
W ten sposób odkrywa przed nami całą głębię miłosiernej miłości Boga. Biskup podkreśla także, że Miłosierdzie jest najszlachetniejszym obliczem miłości.
- To działanie będące reakcją na istniejące zło, grzech, nędzę materialną czy duchową. Bóg Ojciec okazuje nam miłosierdzie posyłając na świat swojego Syna. To właśnie On bierze nas słabych za ręce i leczy rany, przywraca zdrowie, ocala od zguby i prowadzi do Ojca. W ludzkim wymiarze miłosierdzie jest pochyleniem się nad drugim człowiekiem, silniejszego nad słabszym, zamożnego nad ubogim. Miłosierdzie nie waha się zejść na samo dno, nie lęka się ciemności, w której ktoś woła o pomoc. Nie brzydzi się grzechu, trądu, zarazy. Miłosierdzie wobec bliźniego nie jest tylko współczuciem czy litością, ale zakłada zejście na poziom potrzebującego, aby zdobyć jego zaufanie, pomóc mu podnieść się z cierpienia, ująć go za rękę i wyprowadzić na drogę bez ciemności i lęku, na której można dostrzec otwarte ramiona Boga. Miłosierdzie nie tylko zmienia sytuację osoby potrzebującej, ale powoduje także przemianę udzielającego pomocy - pisze arcybiskup.
Czciciele Bożego Miłosierdzia podkreślają, że w naszej diecezji w wielu miejscach codziennie o godz. 15 gromadzą się wierni, by odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia.
Pan Jezus dał ją św. siostrze Faustynie, wiążąc z nią ogromne łaski dla grzeszników. Lublin wraz z innymi miastami diecezji włącza się także od kilku lat w modlitwę za miasto, która odbywa się we wrześniu. Tego dnia o godz. 15 ludzie wychodzą na ulice i skrzyżowania, by modlić się Koronką za swoje miasto, mieszkańców i lokalne władze.
Nie brakuje także konkretnych czynów miłosierdzia czynionych zarówno indywidualnie, jak i przez Diakonię Miłosierdzia, która działa w ramach Ruchu Światło-Życie.