Nowy numer 47/2020 Archiwum

Dar Polski dla świata

W otwarciu wystawy „Jan Paweł II - dar Polski dla świata”, którą można oglądać w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej uczestniczyły władze KUL, abp Stanisław Budzik wraz z bp. Arturem Mizińskim i wieloma znamienitymi gośćmi.

- Jan Paweł II w czasie swego długiego pontyfikatu wielokrotnie rozmawiał z głowami państw i przemawiał w różnych parlamentach. Dziś po raz kolejny „przemawia” w wysokiej izbie polskiego parlamentu z plansz poświęconej Jemu wystawy - mówił rektor KUL ks. Antonii Dębiński na otwarciu wystawy.

By trafić do jak najszerszej grupy odbiorców ekspozycję przygotowano w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim.

Ze względu na zróżnicowanie znajomości osoby i nauczania Papieża w różnych krajach świata, tablice zostały przygotowane w możliwie uniwersalny sposób. Są to ułożone tematycznie cytaty, kopie dokumentów i opatrzone komentarzami zdjęcia. Ukazują życie i najważniejsze aspekty pontyfikatu Jana Pawła II, między innymi działania na rzecz dialogu międzyreligijnego, chorych i potrzebujących, nauczanie skierowane do młodzieży i rodzin.

- Dziś, 10 lat po śmierci Jana Pawła II przybywa tych, którzy Jego pontyfikatu już nie pamiętają. Tym młodym ludziom żyjącym w świecie rozchwianych wartości trzeba
stwarzać okazje, by mogli poznać osobę papieża Polaka, którego młodzież z całego świata uznawała za autentycznego przewodnika i charyzmatycznego lidera, który wyznawaną prawdę uobecniał swoim życiem - mówił rektor KUL.

Po raz pierwszy wystawa ta została zaprezentowana rok temu w Trybunale Koronnym w Lublinie oraz - równolegle - w ratuszu w kanadyjskim Windsor, mieście partnerskim Lublina.

Ekspozycja była już pokazywana w wielu miejscach zarówno w kraju, jak i za granicą (m.in. w Parlamencie Federalnym w Ottawie, Parlamencie Europejskim, Konsulacie Generalnym RP w Toronto i ośrodkach polonijnych USA i Kanady). Wystawę przygotował Uniwersytet Otwarty KUL we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół KUL, Urzędem Miasta Lublin oraz Polish Canadian Business and Professional Association of Windsor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama