Nowy numer 47/2020 Archiwum

Naukowcy z KUL nagrodzeni

Kapituła Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2015 po raz kolejny doceniła naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W trzech spośród jedenastu konkursowych kategorii zwyciężyły książki opracowane lub przetłumaczone przez pracowników KUL.

W kategorii „Literackiej”  zwyciężyła  „Biblia Aramejska. Targum Neofiti 1. Księga Rodzaju” w przekładzie i opracowaniu ks. prof. Mirosława S. Wróbla, biblisty z Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

W  kategorii „Tłumacz” nagrodzony został literaturoznawca i tłumacz prac naukowych i popularnonaukowych, głównie z języka niemieckiego, ale także angielskiego, francuskiego i włoskiego, prof. Ryszard Zajączkowski. Nagrodzone zostały dwa przekłady jego autorstwa: „Prześladowani. Przemoc wobec chrześcijan”, Paul Marshall, Lela Gilbert, Nina Shea; „Miłosierdzie. Klucz do chrześcijańskiego życia”, Kasper Walter. W kategorii "Seria wydawnicza" docenione zostały „Dzieła wszystkie”, Cypriana Norwida - edycja krytyczna opracowywana w Ośrodku Badań nad Twórczością Cypriana Norwida KUL.

Jedną z dwóch nagród przyznanych w kategorii „Nauki kościelne” otrzymała książka kard. Gerharda Ludwiga Mullera (ze wstępem Papieża Franciszka) wydana w Wydawnictwie KUL - „Ubóstwo”. W tej samej kategorii kapituła nagrody wyróżniła książkę „Kościoły wschodnie w państwie polsko-litewskim w procesie przemian i adaptacji: metropolia kijowska w latach 1458-1795”, której współautorem wraz z Ihorem Skoczylasem jest prof. Andrzej Gil, historyk i politolog z Instytutu Historii Kościoła i Patrologii KUL.

Wyróżnienie otrzymała także dr Edyta Chlebowska z Ośrodka Badań nad Twórczością Cypriana Norwida KUL, za „Katalog prac plastycznych Norwida Tom I Prace w albumach 1”. Było to jedno z trzech wyróżnień w kategorii „edytorstwo”.

Tegorocznym Feniksem Specjalnym nagrodzono „Encyklopedię Katolicką” - XX tomową encyklopedię opracowaną i wydawaną przez Instytut Leksykografii KUL we współpracy z Towarzystwem Naukowym KUL. Feniksem Głównym uhonorowani zostali Kard. Gianfranco Ravasi, Kard. Gerhard Ludwig Muller oraz o. Bazyli Degórski. Obaj kardynałowie są doktorami honoris causa KUL.

Nagroda Feniks jest przyznawana przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich corocznie i otrzymuje ją wydawnictwo, które opublikowało książkę uznaną za najlepszą w danej kategorii. Wyjątkiem jest nagroda główna, która może być przyznana osobie.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 260 publikacji, wydanych w ciągu roku 2014. Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej Gali, 18 kwietnia 2015 roku w Bazylice Serca Jezusowego w Warszawie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama