Nowy numer 28/2018 Archiwum

Chrystus w jedności

Obrady gromadzą wszystkich przełożonych wyższych zakonów życia konsekrowanego w Polsce, zarówno zgromadzeń żeńskich, męskich, klauzurowych jak i instytutów świeckich. Tematem obecnego sympozjum są słowa: "W jedności uobecniać Chrystusa w świecie".

Mszą św o godz. 9.00 w archikatedrze lubelskiej, pod przewodnictwem ks. abp Stanisława Budzika, zgromadzeni weszli w pierwszy dzień obrad poświęcony „spojrzeniu w przeszłość z wdzięcznością”.

Jest to forma nawiązania do słów Ojca Świętego Franciszka z Listu do osób konsekrowanych z okazji ogłoszenie Roku Życia Konsekrowanego.

Arcybiskup rozpoczynając obrady na KUL nawiązał do książki szwajcarskiego duchownego Kurta Kocha. Podkreślił, za przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan,  że prawda, to gra na różnych instrumentach, które wspólnie harmonizują, nawet jeśli grają różne dźwięki.

- Szukając jedności, która nam pomoże dawać świadectwo o Chrystusie, pamiętajmy, że nie chodzi o to, by wszyscy grali na jednej strunie tę samą melodie. Mogą to robić na różne głosy harmonizujace ze sobą - zauważył arcybiskup.

-  Mamy śpiewać Panu harmonijnie na różne głosy, wtedy nasze świadectwo, nasze głoszenie i wierność naszym charyzmatom, przyniesie obfity owoc dla całego Kościoła - dodał. 

Kolejne dni sympozjum, które potrwa do czwartku 23 kwietnia, skupiać się będą na „przeżywaniu teraźniejszości z pasją” i „przyjęciu przyszłości z nadzieją”. Obradom towarzyszą spotkania modlitewne osób konsekrowanych.

Ostatniego dnia Mszy św. przewodniczył będzie ks.abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. W planie są także spotkania w grupach tematycznych i zebrania poszczególnych konferencji.

Sympozjum odbywa się co trzy lata, a w związku z Rokiem Życia Konsekrowanego ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć wszyscy zainteresowani jego tematyką.

Sympozjum organizują: Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce, Krajowa Konferencja Instytutów Świeckich.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma