Rektor KUL z żalem wspomina zmarłego profesora Władysława Bartoszewskiego, który w latach 1973-1985 był wykładowcą tego uniwersytetu.
Wiele osób i środowisk w Polsce i za granicą wyraża swój żal i smutek z powodu śmierci profesora Władysława Bartoszewskiego. Także społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ze smutkiem przyjęła wiadomość o nagłej śmierci swojego wieloletniego wykładowcy.
- Prof. Bartoszewski był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim od lat. Wielu z nas pamięta go jako charyzmatycznego wykładowcę historii. Jako starszy wykładowca od 1973 r. do 1985 r. prowadził wykłady z historii najnowszej, ze szczególnym uwzględnieniem czasu wojny i okupacji w Katedrze Historii Nowożytnej Polski KUL - powiedział ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL.
- Był świadkiem tego, o czym mówił. Towarzyszył nam w czasie wielu ważnych dla Uniwersytetu wydarzeń. W 2008 roku przyjął tytuł doktora honorowego naszego uniwersytetu i w ten sposób na zawsze został włączony w społeczność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - dodał ks. rektor.
Odprawiona została także Msza św. w intencji śp. W. Bartoszewskiego. - Wraz z całą społecznością akademicką zapraszam wszystkich serdecznie do wspólnej modlitwy w intencji profesora w naszym kościele akademickim - mówił ks. Dębiński.
Eucharystię sprawowano w niedzielę, w kościele akademickim KUL. Przewodniczył jej rektor uniwersytetu.
Publikujemy w całości treść uchwały Senatu KUL z 27 września 2007 r. w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa KUL profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu. Treść uchwały pochodzi ze strony internetowej KUL.
Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, na wniosek Rady Wydziału Nauk Humanistycznych z dnia 17 kwietnia 2007 r., nadaje tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Profesorowi Władysławowi Bartoszewskiemu.
Tytuł ten jest wyrazem najwyższego uznania za konsekwentne świadectwo wartości inspirowane niezłomnym przekazem prawdy o najnowszych dziejach Polski, dotyczących w szczególności okupacji niemieckiej, Powstania Warszawskiego, pomocy udzielanej ludności żydowskiej oraz powojennej opozycji wobec totalitarnego systemu władzy.
Nadaniem tego tytułu Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II pragnie wyrazić szacunek i uznanie dla działalności Profesora Władysława Bartoszewskiego, który jako uczony, polityk i społecznik, wrażliwy i zatroskany, krytyczny, ale życzliwy, swym zaangażowaniem służy Polsce, nauce i prawdzie, a nade wszystko służy człowiekowi.