Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nie chodzi tylko o rocznice

Od kilku już dni na KUL trwają obchody pierwszej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. Msza św. dziękczynna sprawowana pod przewodnictwem abp Mieczysława Mokrzyckiego była dziś kulminacyjnym punktem tego wydarzenia.

Podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w kościele akademickim, arcybiskup Stanisław Budzik stwierdził, że data 27 kwietnia na zawsze już zapisze się zarówno w naszych sercach jak i w historii całego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

 - Dobrze, że dziś spotykamy się właśnie tu, by przypomnieć sobie pierwszą rocznicę tego niezwykłego wydarzenia - zauważył arcybiskup. - Jan Paweł II był związny z naszym miastem i włączony w historię naszego uniwersytetu, który także kształtował jego myślenie i przygotowywał go do tych wspaniałych zadań, jakie pełnił dla całego Kościoła - dodał. 

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski, który przewodniczył dzisiejszej Mszy św. przywołał w homilii postać świętego Jana Pawła II, przedstawiając historię jego życia, ale też nawiązując do swoich wspomnień o papieżu Polaku. - Od początku posługi papieskiej mówił o nowym adwencie trzeciego tysiąclecia i zabiegał o to, by człowiek w tym czasie przemian, szukał odpowiedzi zwracając się ku Chrystusowi w Duchu Świętym i przez Maryję - zaznaczył. 

Arcybiskup dziękując za dar kanonizacji podkreślił, że nie chodzi tylko o wspominanie kolejnych rocznic. - Kult świętych nie polega tylko na wspominaniu rocznic, choć nie ma w tym oczywiście nic złego - mówił - Chodzi jednak o naśladowanie świętych, o poznawanie ich życia i towarzyszenie im w świętych obcowaniu, poprzez realizowanie ich charyzmatów, ich nadzwyczajności i wyjątkowości, z jaką wypełnili wezwanie do wiary i naśladowania Chrystusa we współczesnym świecie. 

Metropolita lwowski wskazywał na osobę Jana Pawła II jako człowieka spełnionego, chrześcijanina świadomie kroczącego za Chrystusem i pasterza pokazującego drogę do owczarni. - Upominał nas, byśmy wchodzili do niej tylko przez bramę jaką jest Jezus Chrystus, bo każda inna brama prowadzi do nikąd - podkreślał abp Mokrzycki. 

W planie obchodów pierwszej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II na KUL, zaplanowano dziś jeszcze sympozjum naukowe poświęcone przesłaniu Jana Pawła II, oraz koncert z cyklu Opus Magnum - KULowskie wieczory z muzyka, podczas którego Eugen Indjič wykona utwory fortepianowe m.in. F. Chopina oraz L. Bethovena.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama