Nowy numer 47/2020 Archiwum

Zginęli tam lubelscy księża

Kilkuset duchownych z Polski i Niemiec weźmie udział w modlitwie na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau. W uroczystościach udział weźmie abp Stanisław Budzik oraz księża archidiecezji lubelskiej.

Jutro wyruszy pielgrzymka duchowieństwa z Polski na religijne obchody związane z rocznicą wyzwolenia Konzentrationslager Dachau.

W modlitwie wezmą udział abp Stanisław Budzik oraz delegacja księży z archidiecezji lubelskiej. W grupie pielgrzymów znaleźli się m.in.: Ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz kurii metropolitalnej i ks. Marek Słomka, rektor seminarium duchownego w Lublinie.

W środę 29 kwietnia, w samo południe, na terenie byłego obozu zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem kard. Reinharda Marxa. Homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki. W modlitwie wezmą udział również Polacy mieszkający na stałe w Niemczech.

Obóz koncentracyjny w Dachau powstał z inicjatywy Himmlera w 1933 r. Trafiali tam przeciwnicy polityczni A. Hitlera oraz przeciwnicy polityki prowadzonej przez nazistów. Z czasem do obozu mieli trafiać duchowni różnych wyznań oraz przedstawiciele narodu żydowskiego.

Szacuje się, że w obozie zginęło ok. 3 tys. duchownych różnych wyznań. Z samej Polski śmierć poniosło ok. 1.7 tys. duchownych. Do Dachau trafiali również naukowcy i przedstawiciele inteligencji.

Obóz został wyzwolony przez armię amerykańską. Na jego terenie sądzono zbrodniarzy wojennych, członów personelu obozowego i lekarzy prowadzących nieludzkie eksperymenty naukowe na więźniach.

W Dachau zginęli również księża pochodzący z terenu dawnej diecezji lubelskiej. Trzech z nich jest ogłoszonych błogosławionymi Kościoła katolickiego. Oto lista lubelskich kapłanów, którzy ponieśli śmierć w KL Dachau:

Ks. Józef Bierzyński – proboszcz w Suchowoli, ks. Jan Bryłowski – proboszcz w Wożuczynie, ks. Józef Chmielewski – wikariusz w Biłgoraju, ks. Leon Chróścicki – proboszcz w Starym Zamościu, ks. dr Stanisław Cieślik – prefekt szkoły w Chełmie, ks. Edward Gajewski – proboszcz w Chodywańcach, błogosławiony ks. Kazimierz Gstyński – rektor kościoła pobrygidkowskiego w Lublinie, ks. Mikołaj Kostrzewa – proboszcz w Majdanie Starym, ks. Jan Michalewski - skarbnik kurii, błogosławiony Stanisław Mysakowski  – wikariusz w katedrze lubelskiej, ks. Zdzisław Ochalski – kanclerz kurii, ks. Jan Orzeł – wikariusz w Tomaszowie Lubelskim, ks. Jan Pobożny – wykładowca w seminarium duchownym w Lublinie, ks. Jan Samolej – prefekt szkoły w Biłgoraju, ks. Dominik Surowski – prefekt szkoły w Chełmie, ks. Edward Szabelski – kapelan Wojska Polskiego, ks. Ludwik Wielgosz – proboszcz w Goraju, błogosławiony Antoni Zawistowski – wykładowca i patron Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama