Nowy numer 47/2020 Archiwum

Australijskie wino i skały a węgiel... z Polski

- Skały i zwierzęta to święte rzeczywistości naszej kultury. Mamy mniej winnic niż Francja, ale produkujemy coraz więcej wina. Australijczycy mają wiele wspólnego z Polakami. Kupujemy nawet od was węgiel - powiedziała do studentów Jean Dunn, ambasador Australii w Polsce.

„Australia go global” - taki tytuł nosiło wystąpienie pani ambasador na KUL. Na początku J. Dunn przedstawiła historię Australii oraz strukturę społeczną kraju. Wykład został wygłoszony w języku angielskim.

- Postaram się przybliżyć bogactwo i złożoność mojego kraju. Mieszkańcy Australii posługują się ok. 600 językami. Proszę mi wybaczyć także mój australijski akcent. Mam nadzieję, że mnie zrozumiecie - rozpoczęła z humorem.

J. Dunn przedstawiła również najważniejsze elementy polityki międzynarodowej. Skoncentrowała się na współpracy Australii z USA, także w kwestii polityki militarnej. - Odpowiedzieliśmy na apel prezydenta Busha w 2001 r., który wezwał do walki z terroryzmem światowym, uważając, że chodzi tu o najważniejsze wartości. Podobnie, jak Polska, wysłaliśmy swoje wojska na Bliski Wschód. Tak, jak Polska, ponieśliśmy tam ofiary - tłumaczyła. - Potępiliśmy agresję Rosji na Ukrainie, co również stanowi podobieństwo do działań Polski i USA, i przyłączyliśmy się do programu sankcji nałożonych na Rosję - kontynuowała J. Dunn.

Australijskie wino i skały a węgiel... z Polski   Jean Dunn, ambasador Australii w Polsce ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Pani ambasador podkreśliła, że polityka emigracyjna stanowi obecnie ważny element polityki jej kraju. - Wielu Australijczyków nie urodziło się w Australii. Pochodzą z Europy, Afryki i Azji - wyjaśniała. Podkreśliła przy tym, że Australia wiele zawdzięcza emigrantom.

Po wykładzie przyszedł czas na pytania. Ks. prof. Sławomir Nowosad zapytał o pozycję Kościoła katolickiego w Australii. Pani Ambasador, odpowiadając, zwróciła uwagę na postępujący proces sekularyzacji.

- Katolicy stanowią, oczywiście, większość spośród innych wyznań, ale zdarza się, że zarówno wielu z nich, jak też ludzie innych wyznań coraz mniej wiedzą na temat swojej religii. W Australii jest natomiast wiele szkół i organizacji katolickich, które świetnie funkcjonują - tłumaczyła.

Zapytana o przyszłość stosunków dyplomatycznych z Indonezją po straceniu obywateli Australii za przemyt narkotyków, podkreśliła, że Indonezja zmaga się z wysokim poziomem przestępczości, ale Australia będzie dążyć do zniesienia kary śmierci w tym kraju, jak również w innych rejonach świata. Pani ambasador zauważyła, że to powinny być wspólne wysiłki, bo na śmierć skazano w Indonezji również obywateli innych krajów. - Odwołaliśmy jednak z Indonezji naszego ambasadora - podkreśliła.

Spotkanie zakończyło się jednak lekkimi tematami. - Australijczycy uwielbiają podróżować, spędzać czas wolny i kosztować różnych potraw - opowiadała J. Dunn. Stwierdziła też, że trzeba by zorganizować oddzielne spotkanie, by mogła opowiedzieć nieco o futbolu australijskim.

Organizatorem debat dyplomatycznych na KUL jest dr hab. Wojciech Gizicki z Katedry Stosunków Międzynarodowych. Przewodniczącym tego nowego projektu jest ambasador Andrzej Jaroszyński. - Projekt ma integrować środowisko uniwersyteckie wokół debat dyplomatycznych. Trzeba pamiętać, że ciężar kwestii politycznych i dyplomatycznych przesuwa się obecnie na obszar pozaeuropejski - podsumował W. Gizicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama