Małżeństwo w Izraelu to katastrofa

Na KUL odbyło się pierwsze sympozjum z cyklu "Duchowość Ziemi Świętej" zatytułowane "Małżeństwo". Zaproszono charyzmatycznego rabina z Jerozolimy.

Rabin Boaz Pash to wychowanek ortodoksyjnej Jesziwy w Jerozolimie. Obecnie wykładowca przygotowujący przyszłych rabinów do pracy z żydami rozsianymi na całym świecie.

Przez siedem lat był naczelnym rabinem Krakowa przywracając do judaizmu wiele osób. Jest też autorem książek m.in podręcznika dla studentów jesziwy o intrygującym tytule "Szepty krakowskich rabinów".

W Lublinie podczas sympozjum o współczesnym małżeństwie w Ziemi Świętej, wskazywał na problemy, które dotykają aktualnie małżeństwa na całym świecie.  

- Małżeństwo w Izraelu to katastrofa - mówił rabin - Trudno znaleźć normalną rodzinę. Za małżeństwo chcą dziś być uważane osoby tej samej płci. Tych tzw. alternatywnych rodzin, które roszczą sobie prawo także do posiadania dzieci, jest w Izraelu coraz więcej - dodał. 

Rabin opowiadał także, że wielu żydów zginęło podczas trzęsienia ziemi w Nepalu, bo właśnie tam szukali surogatek, które urodziłyby im dzieci.

- To nieprawda, że jeśli miłość pochodzi od Boga, to w imię tej miłości wszystko wolno - przekonywał. - Trzeba myśleć o tych dzieciach, które będą wychowywane w karykaturalnej rodzinie - zaznaczał rabin. 

Boaz Pash wyjaśniał słuchaczom także prawa rządzące w Izraelu, związane z małżeństwem, w szczególności małżeństwem rabina. 

Wśród prelegentów opowiadających o małżeństwie w Ziemi Świętej, ale dla odmiany chrześcijańskim, znaleźli się Lucyna i Ryszard Montusiewiczowie, którzy przez jedenaście lat mieszkali wraz ze dziewiątką swoich dzieci w Tel Awiwie.

- Jako chrześcijanie byliśmy tam w mniejszości - mówił Ryszard Montusiewicz - Taka sytuacja jest już w Europie, a z czasem przyjdzie też do Polski - przestrzegał R. Montusiewicz.  - Życie w świecie który jest obcy, inny, pozwala kontynuować swoją tożsamość, gdy wartością jest rodzina, małżeństwo, gdy ten przekaz wiary i życia codziennego jest bardzo prosty i bardzo autentyczny - podkreślał. 

Istotę małżeństwa islamskiego w Ziemi Świętej odnosząc go do małżeństwa chrześcijańskiego przedstawiał dominikanin o. Krzysztof Modras. 

Sympozjum, podczas którego poruszona była również tematyka małżeństwa w Biblii oraz małżeństwa jako drogi do świętości, zakończył występ Michała Kaczora prezentującego muzykę z Ziemi Świętej, instrumenty z czasów Jezusa oraz opowieści ze swoich wypraw do Izraela. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..