Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wyższy poziom wtajemniczenia

Przyjęcie po raz pierwszy Komunii św. powinno być niezapomnianym spotkaniem z Jezusem. Powinno się ten dzień wspominać jako jeden z piękniejszych w życiu. Czy wygląda to tak idealnie?

Ks. dr. Piotr Goliszek, wizytator katechetyczny archidiecezji lubelskiej twierdzi, że zazwyczaj dzieci są dobrze przygotowane by się wyspowiadać i przyjąć po raz pierwszy Komunię św.

Wylicza również warunki dobrego przygotowania oraz przypomina, co mogłoby zakłócić uroczysty i wyjątkowy charakter tego dnia.

Czy dzieci w tym wieku są w stanie zrozumieć sens i znaczenie tego sakramentu?

Ks. Piotr Goliszek: Oczywiście, ale po wcześniejszym przygotowaniu. Powinno się ono odbywać równolegle w trzech środowiskach: w rodzinie, szkole i parafii. W szkole są prowadzone katechezy systematyczne, które omawiają najważniejsze kwestie dotyczące sakramentów, które dzieci mają przyjąć. Niezastąpione jednak jest świadectwo życia w rodzinie, rodzinna modlitwa i lektura Pisma świętego, wspólne uczestnictwo w życiu Kościoła, jako wspólnoty a także katecheza parafialna. Pewne jest również to, że dziecko ma proste i szczere pragnienie spotkania z Chrystusem.

A czy podczas przygotowania do I Komunii św. nie spychamy na bok równie ważnego sakramentu pokuty i pojednania?

Trzeba nad tym czuwać. W parafiach naszej archidiecezji duszpasterze dbają o to, by dzień pierwszej spowiedzi był również mocno podkreślony i głęboko przeżywany, nie tylko przez dzieci, ale przez całe rodziny.

Ale nie wszyscy rodzice mogą przystąpić do spowiedzi razem ze swoimi dziećmi…

Osoby żyjące w związkach niesakramentalnych powinni wyjaśnić tę sytuację swoim dzieciom. Natomiast katecheza parafialna przed I Komunią św. powinna edukować w obszarze religijnym i prawnym osoby żyjące w związkach niesakramentalnych oraz zachęcić aby uregulowały swoją relację z Kościołem o ile to możliwe. Wspólnota wiernych powinna zrozumieć położenie tych rodziców i nie piętnować ich czy wykluczać, ale wręcz odwrotnie - angażować ich w przygotowanie do tego święta. To również zadanie kapłana prowadzącego przygotowania w parafii aby potraktować ich z wielką życzliwością i kulturą.

Obszerny wywiad z ks. dr. Piotrem Goliszkiem w najnowszym numerze Lubelskiego "Gościa Niedzielnego".

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy