Ksiądz się bał, że nie przyjdą

Pierwsza Msza św. miała odbyć się w prowizorycznej kaplicy w niedzielę rano. Proboszcz nowej parafii obawiał się, że ludzie mogą nie przyjść. Poprosił ministranta, żeby sprawdził czy ktokolwiek jest w kościele.

Mimo obaw proboszcza, na pierwszą Mszę św. przyszły tłumy. Podobnie jak na kolejne i następne. I tak przez 25 lat.

Parafianie wspominają, że nigdy nie brakowało mu zapału. On sam twierdzi, że był tylko narzędziem.

- Kiedy podjąłem się budowy kościoła byłem jeszcze młodym księdzem. Pan Bóg w przedziwny sposób oszczędził mi poczucia lęku i zwątpienia w to, co robiłem - mówi z uśmiechem ks. dr Marian Duma, proboszcz parafii.

Zbudował kościół, a co najważniejsze - stworzył wspólnotę osób. Trzeba podkreślić jednak i to, że kościół wewnątrz urządzony jest ze smakiem.

Teraz parafia obchodzi 25-lecie istnienia. Proboszcz tradycyjnie chciał skromnie przeżyć jubileusz, na modlitwie, ale parafianie postanowili, że będą świętować hucznie. Nie miał więc innej możliwości jak zaakceptować pomysł wiernych.

Święto będzie trwać niemal cały tydzień. Na każdy dzień przygotowano coś ciekawego. Centralne uroczystości 25-lecia istnienia parafii Świętego Krzyża przy ul. Pogodnej w Lublinie odbędą się 20 maja. Jubileuszowej liturgii będzie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Początki jednak nie były podobno takie łatwe. - Wiem z opowieści, że nastawienie mieszkańców tej dzielnicy co do pomysłu budowy świątyni nie było najkorzystniejsze. Jednak dzięki osobowości proboszcza i jego charakterowi nastawienie opornych szybko uległo zmianie – wspomina Wacław Czakon, znany lubelski społecznik i parafianin.

- Pewnego dnia do księdza proboszcza przyszli młodzi małżonkowie i powiedzieli, że zamiast trzymać pieniądze w banku to oni mu je pożyczą na budowę kościoła, a on zwróci jak kościół powstanie - opowiada W. Czakon.

Parafia od pewnego czasu coraz bardziej otwiera się na działania osób świeckich, także na działania młodzieży. Przy kościele i wokół plebanii pełno ludzi. I nie tylko dlatego, że w pobliżu jest popularny bazar.

- Ja nie chodziłam do kościoła w ogóle. Nie miałam pojęcia, że przy kościele może być tak ciekawie. Teraz wiem, że wiele osób nie chodzi do kościoła bo nie ma rzetelnej wiedzy na ten temat. Mam poczucie, że wpływam na działania parafii i lokalnej wspólnoty - opowiada Angelika Lato, tegoroczna maturzystka.

Program Jubileuszu Parafii  Świętego Krzyża w Lublinie oraz konsekracji kościoła.

Sobota 16 maja
18.00 – Msza św. oraz uwielbienie prowadzone przez zespół Guadalupe

Niedziela 17 maja
15.00 – Rozpoczęcie Pikniku Rodzinnego:

Poniedziałek 18 maja
18.00  -  Msza św. oraz program artystyczny z udziałem H. Łabonarskiej i R. Grudnia

Wtorek 19 maja
18.00 – Msza św. i poświęcenie krzyża jubileuszowego. Nabożeństwo 7 słów Pana Jezusa – recytuje Jerzy Zelnik przy oprawie orkiestry barokowej

Środa 20 maja
18.00 – Msza św. połączona z konsekracją kościoła, potem wspólny tort jubileuszowy

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..