Jeszcze nie tak dawno funkcjonowała tu tylko kaplica pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dziś w w parafii już pw. św. Jana Pawła II, w kościele, do którego ukończenia budowy potrzeba zarówno czasu jak i pieniędzy, po raz pierwszy dzieci przyjęły I Komunię św.
Jeszcze nie ma posadzek, a na ścianach surowe cegły, ale w prezbiterium już wisi krzyż, tuż obok obraz św. Jana Pawła II, a drewniany ołtarz, który wierni otrzymali od zaprzyjaźnionej parafii, z powodzeniem pełni swoją funkcję.
- Chyba niewielu z nas wierzyło, gdy trzy miesiące temu podjęliśmy decyzję o tym, że uroczystość I Komunii św. odbędzie się w nowym kościele, że nam się to uda - mówił podczas Mszy św. pierwszokomunijnej ks. proboszcz Grzegorz Trąbka. - To był okres bardzo wytężonej pracy i bardzo dziękuję wszystkim, którzy się w to przedsięwzięcie zaangażowali - podkreślał proboszcz.
Podczas Mszy św. pierwszokomunijnej poświęcony został krzyż oraz tabernakulum, a także obraz św. papieża Polaka - Ten krzyż jest szczególny - mówił ks. proboszcz - Przez lata stał w Wólce Zemborzyckiej nieopodal ulicy Żeglarskiej. Wierni przyklękali przy nim od 1917 r. Teraz zawiesiliśmy go w naszej świątyni, by połączyć historię z rzeczywistością.
Parafia św. Jana Pawła II jest jedyną parafią noszącą wezwanie św. papieża w naszej diecezji. Funkcjonuje od 2010 r. na lubelskim Wrotkowie, najpierw pod wezwaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki a od 2012 pod zmienionym wezwaniem najpierw błogosławionego, a potem św. Jana Pawła II.
Równocześnie ze zmianą wezwania, do parafii zostały wprowadzone relikwie pierwszego stopnia św. Jana Pawła II. Krew papieża Polaka podarował budującemu się kościołowi kard. Stanisław Dziwisz. Wezwanie kapelana "Solidarności" pozostało przy pełniącej na razie funkcję kościoła kaplicy.