Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wyróżniony przez papieża

Prof. Stefan Sawicki został odznaczony papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice, które jest jednym z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej. Może je otrzymać osoba świecka w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła.

Medal prof. Sawickiemu wręczył abp Stanisław Budzik, wielki kanclerz KUL. Arcybiskup podkreślił, że przed przybyciem do Lublina nigdy nie wręczał takiego wyróżnienia.

Stwierdził również, że cieszy fakt, iż Stolica Apostolska dostrzega na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ludzi wybitnych, których praca, zasługi i postawa chrześcijańska są godne uhonorowania takim odznaczeniem.

- Na moim dyplomie magisterskim jest podpis również prof. Sawickiego, który był w tamtym czasie prorektorem KUL. Przemówienie, które wygłosił profesor po wręczeniu wyróżnienia dotknęło samego serca. Powiedział czym jest i czym powinien być katolicki uniwersytet - podkreślił abp S. Budzik.

- To ogromna satysfakcja dlatego, że jest to również uhonorowanie całego środowiska humanistów, pokolenia, które bardzo owocnie wpisało się w budowanie w okresie powojennym w budowanie naszego uniwersytetu - powiedział ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL.

- Z tysiąca powodów, które mogły skłonić szlachetnych ludzi podejmujących decyzję o przyznaniu papieskiego lauru w postaci Krzyża „Pro Ecclesia et Pontifice”, chciałbym uwypuklić szczególnie ten jeden: wieloletnią ofiarną służbę Profesora Sawickiego dla przywrócenia właściwego miejsca w Polsce i świecie twórczości Cypriana Norwida - powiedział w laudacji prof. Józef Franciszek Fert.

Profesor Stefan Sawicki urodził się w 1927 r. w Brześciu. Jest wybitnym badaczem, teoretykiem i historykiem literatury, autorem licznych publikacji z zakresu historii literatury, teorii literatury oraz metodologii badań literackich. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajduje się pełne spektrum rodzajów literackich: od poezji, poprzez prozę aż po dramat i teatr. Szczególną miłością prof. Sawickiego jest twórczość Cypriana Norwida.

Uroczystość wręczenia medalu Pro Ecclesia et Pontifice odbyła się 1 czerwca na KUL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama