Nowy numer 09/2024 Archiwum

Już nie na wagę złota?

Komu nie udało się zapisać dziecka do wybranego przedszkola lub kto jeszcze się na to nie zdecydował, do końca czerwca może składać papiery do przedszkoli, w których po pierwszym etapie rekrutacji, zostały jeszcze wolne miejsca.

Przyzwyczailiśmy się już do standardowego stwierdzenia, że w lubelskich przedszkolach brakuje miejsc. W tym roku po pierwszym etapie rekrutacji podobnie jak w poprzednim, wygląda to inaczej. I choć być może dziecko do przedszkola trzeba będzie zamiast zaprowadzać dowozić, do jednak jest szansa, że ci których nie stać na przedszkole niepubliczne, znajdą miejsce dla swojego dziecka w przedszkolu państwowym. 

- Miasto przygotowało dla dzieci dokładnie 8904 miejsca w 63 przedszkolach, czterech punktach przedszkolnych oraz 12 szkołach z oddziałami przedszkolnymi - mówi Dyrektor Wydziału Oświaty Ewa Dumkiewicz - Sprawka. - Po pierwszym etapie rekrutacji przyjętych zostało 8347 dzieci, zostało więc jeszcze 557 wolnych miejsc w tym 461 w przedszkolach - dodaje.

Obecna sytuacja jak podkreśla pani dyrektor wynika przede wszystkim z faktu rozpoczęcia obowiązku szkolnego przez dzieci 6 - letnie. - Trzeba pamiętać jednak, że mamy także bogatą sieć przedszkoli niepublicznych. Na terenie naszego miasta jest ich 73 - tłumaczy dyrektor Dumkiewicz - Sprawka. 

Powodem wolnych miejsc w niektórych przedszkolach i równoczesnym ich braku w innych, jest ich nierównomierne rozłożenie. - W nowych, rozbudowujących się dzielnicach jak Czuby, osiedle Nałkowskich czy Sławin, miejsc rzeczywiście brakuje - zauważa pani dyrektor. - Postanowiliśmy jednak bardzo szybko odpowiedzieć przynajmniej częściowo na tę sytuację, i już 1 września na osiedlu Nałkowskich uruchomimy kolejne przedszkole. 

Przedszkole powstanie przy ul. Woronieckiego 11. - Na czerwcowej sesji podejmiemy uchwałę o utworzeniu tego przedszkola - wyjaśnia dyrektor Sprawka. Obiekt na potrzeby przedszkola miasto będzie wynajmowało. Znajdzie tam miejsce setka maluchów. 

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli, w których są wolne miejsca, potrwa od 15 do 30 czerwca. Przedszkola, w których jest jeszcze więcej niż dziesięć wolnych miejsc to: przedszkole nr 5, 14, 15, 26,28,34,37,43,44,47,52,57,63,65,74,79. 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy