Seniorzy rządzą

Już po raz czwarty lubelscy seniorzy przejęli od prezydenta klucze do miasta. Do końca tygodnia wszelkie wydarzenia dziejące się w mieście, skierowane są głównie do ludzi starszych.

W organizację tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora zaangażowało się ponad 120 lokalnych organizacji. W sumie mają do zaproponowania starszym mieszkańcom naszego miasta ok. 250 różnorodnych wydarzeń.

We wszystkich dzielnicach Lublina od kilku dni odbywają się koncerty, spektakle teatralne, prezentacje multimedialne, projekcje filmowe, warsztaty plastyczne, itp. Seniorzy mogą korzystać z bezpłatnych konsultacji i usług medycznych. Dla miłośników aktywnego trybu życia przygotowano także różne formy zajęć sportowych m.in. nordic walking, ćwiczenia gimnastyczne, tai - chi, aqua aerobic, wycieczki rowerowe i zabawy taneczne.

- Dla mnie to wielka frajda móc skorzystać z tych propozycji - mówi pani Bożena, która wraz z kilkoma innymi paniami uczyła się tańczyć w Warsztatach Kultury - I wcale nie chodzi o to, że zajęcia są za darmo - dodaje - Ważne jest, że można kogoś nowego poznać, czegoś się dowiedzieć. A tak tylko siedzę w domu i czekam aż od czasu do czasu zajdzie do mnie wnuczek.

Pan Henryk, który na co dzień uczęszcza na zajęcia w centrum aktywizacji seniorów na lubelskim Wrotkowie organizacją dni seniora także jest zachwycony - My się tu wszyscy znamy, a teraz z okazji trwających dni, mamy spotkania wyjazdowe,  i możemy też swoje umiejętności gdzieś indziej zaprezentować - dodaje. Dla pana Henryka to szczególnie ważne, bo jak mówi pisze wiersze i wszyscy namawiają go na wydanie tomiku poezji, więc chciałby otrzymać informację o swojej poezji od ludzi spoza kręgu swych znajomych.

Dni Seniora są w Lublinie także okazją do inauguracji programu "Lublin strefa 60+". Jak informuje Urząd Miasta jest to program skierowany do mieszkańców Lublina powyżej 60 roku życia, którego celem jest przede wszystkim zwiększanie dostępności do różnego rodzaju usług i dóbr i tym samym poprawa jakości życia osób starszych.

Już od dwóch dni w ramach tego programu każdy senior może sobie wyrobić kartę uprawniającą do korzystania z różnego rodzaju zniżek u partnerów projektu. Do programu przystąpiły m.in. lubelskie kina, teatry, niektóre kluby sportowe i taneczne oraz centra uczące języków obcych. Żeby wyrobić taką kartę trzeba najpierw wypełnić wniosek o jej wydanie (można to zrobić w Biurze Obsługi Mieszkańców lub na stronie Urzędu Miasta) oraz złożyć go w BOMie. Karta powinna zostać wydana w ciągu 30 dni.

Lubelskie Dni Seniora potrwają do soboty. Zakończy je uroczysty koncert w Auli Caritas w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..