Nowy numer 3/2021 Archiwum

Studenckie perspektywy

Miesięcznik "Perspektywy" opublikował tegoroczny ranking uczelni akademickich. Wszystkie lubelskie uczelnie znalazły się w pierwszej pięćdziesiątce.

W szesnastej edycji rankingu szkół akademickich najlepiej w naszym regionie wypadł Uniwersytet Medyczny zajmując 25 miejsce i przesuwając się tym samym o dwa pola wyżej w porównaniu z rokiem minionym.

Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej uplasował się tuż za Uniwersytetem Medycznym zajmując 26 miejsce i także poprawiając swoją pozycję. 

Katolicki Uniwersytet Lubelski zanotował w tym roku spadek o dwa oczka, zajmując 32 pozycję.

- Kryterium, w którym uzyskujemy słabszy wynik w tej klasyfikacji jest „innowacyjność”, wyznaczana m.in. przez uzyskane patenty, prawa ochronne czy sprzedane licencje - mówi Lidia Jaskuła rzecznik KUL.

-  Lepsze wyniki w tym zakresie z oczywistych powodów uzyskują uczelnie techniczne lub posiadające dużą liczbę kierunków ścisłych czy przyrodniczych, natomiast bez wątpienia my musimy pracować nad poprawą tego wyniku - dodaje. 

KUL w klasyfikacji uniwersytetów utrzymał się na 10 pozycji. Lubelska uczelnia może pochwalić się najlepszą w Polsce teologią oraz bardzo wysoko sklasyfikowaną filozofią (5. miejsce).

- Warto podkreślić, że w pierwszej 10-tce w Polsce mamy takie kierunki jak: psychologia (8 miejsce), kulturoznawstwo (9 miejsce), filologia polska (10 miejsce) - informuje rzecznik KUL - Prawo, socjologia, filologie, języki obce, i językoznawstwo są na miejscu 11, a historia i pedagogika na 12. 

Na 41 miejscu w rankingu znalazła się Politechnika Lubelska, a 43 miejsce zajął Uniwersytet Przyrodniczy. 

W rankingu "Perspektyw" brane pod uwagę były m.in. potencjał naukowy, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama