Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Informacje popłyną 100 razy szybciej

Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej pozwoli stukrotnie zwiększyć prędkość przesyłania danych w sieciach informatycznych.

Pracownicy Instytutu Elektroniki i Technik Informacyjnych PL od dwóch lat pracują nad stworzeniem całkowicie optycznego przełącznika fotonicznego.

- Jednym z podstawowych problemów stawianych współczesnym sieciom informatycznym jest zwiększenie szybkości przesyłania informacji - mówi prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych.

Obecnie najczęściej wykorzystuje się przełączniki optyczne i elektroniczne, które łączą linie światłowodowe za pośrednictwem urządzeń optoelektronicznych.

 - Zamiana sygnału optycznego na elektroniczny i elektronicznego na optyczny wiąże się ze stratami zarówno amplitudy samego sygnału, jak i prędkości przełączania - wyjaśnia P. Kisała.

Zaproponowane przez zespół rozwiązanie tego problemu to w pełni optyczny przełącznik fotoniczny zapisany wewnątrz włókna światłowodowego.

- Wprowadzenie do istniejących sieci naszych przełączników optycznych będzie równoznaczne z posiadaniem szybszych i nowocześniejszych elementów sieci teleinformatycznych - zapewnia profesor.

- Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Spowoduje to wzrost innowacyjności firm, które zdecydują się na posiadanie tej technologii - dodaje naukowiec.

Wszystkie badania prowadzone były na specjalistycznym sprzęcie zlokalizowanym w Centralnym Laboratorium Wdrożeń PL. Wartość nowo utworzonych stanowisk do wytwarzania i charakteryzacji układów fotonicznych wynosi 8 mln zł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma