Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej pozwoli stukrotnie zwiększyć prędkość przesyłania danych w sieciach informatycznych.
Pracownicy Instytutu Elektroniki i Technik Informacyjnych PL od dwóch lat pracują nad stworzeniem całkowicie optycznego przełącznika fotonicznego.
- Jednym z podstawowych problemów stawianych współczesnym sieciom informatycznym jest zwiększenie szybkości przesyłania informacji - mówi prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych.
Obecnie najczęściej wykorzystuje się przełączniki optyczne i elektroniczne, które łączą linie światłowodowe za pośrednictwem urządzeń optoelektronicznych.
- Zamiana sygnału optycznego na elektroniczny i elektronicznego na optyczny wiąże się ze stratami zarówno amplitudy samego sygnału, jak i prędkości przełączania - wyjaśnia P. Kisała.
Zaproponowane przez zespół rozwiązanie tego problemu to w pełni optyczny przełącznik fotoniczny zapisany wewnątrz włókna światłowodowego.
- Wprowadzenie do istniejących sieci naszych przełączników optycznych będzie równoznaczne z posiadaniem szybszych i nowocześniejszych elementów sieci teleinformatycznych - zapewnia profesor.
- Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Spowoduje to wzrost innowacyjności firm, które zdecydują się na posiadanie tej technologii - dodaje naukowiec.
Wszystkie badania prowadzone były na specjalistycznym sprzęcie zlokalizowanym w Centralnym Laboratorium Wdrożeń PL. Wartość nowo utworzonych stanowisk do wytwarzania i charakteryzacji układów fotonicznych wynosi 8 mln zł.