Nowy numer 39/2023 Archiwum

Czy warto wierzyć w Boga?

Na to i inne pytania, młodzi ludzie znajdą odpowiedź w książce "Największa jest Miłość".

Właśnie ukazał się Ewangelizacyjny Katechizm Młodych. Katechizm autorstwa profesora z Katolickiego Uniwerystetu Lubelskiego ks. Pawła Mąkosy, jest pierwszą tego typu pozycją w Polsce. Książka wydana przez lubelskie Stowarzyszenie Pedagogów Natan dostępna jest na stronie stowarzyszenia oraz w internetowej księgarni Tolle.pl.

Pięknie wydana, krótka, bo jedynie niespełna stustronicowa książeczka, powstała w wyniku przeprowadzonych ankiet wśród lubelskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Młodzi pytali o rzeczy bardzo podstawowe: Czy warto wierzyć w Boga? Po co chodzić do kościoła? Czy Jezus na pewno zmartwychwstał? Czy szatan i piekło istnieją?

Ksiądz Paweł Mąkosa po rozmowach z katechetami, wychowawcami i wieloma księżmi udziela odpowiedzi na te i inne zadawane przez młodych pytania. Robi to w sposób nowoczesny, dynamiczny, trochę w stylu młodzieżowego czasopisma. 

- Często my, dorośli, ludzie Kościoła, próbujemy mówić do młodych o tym, co dla nas jest ważne. Niekoniecznie jest to ważne dla młodych - mówi ks. prof. Paweł Mąkosa. - Zależało mi na tym, żeby dać do myślenia katechetom, wychowawcom, że może trzeba podejść do młodzieży nieco inaczej, zrozumieć, że może oni najpierw bardziej potrzebują ewangelizacji niż przekazywania całego zestawu dogmatów i zasad - zauważa.

- Wszystkie zasady są oczywiście bardzo ważne, ale młodzi najpierw potrzebują odpowiedzi na rzeczy podstawowe. My im mówimy z jakich elementów składa się struktura Mszy św., a oni nas pytają czy Pan Bóg w ogóle istnieje. Musimy pomoc im przede wszystkim znaleźć odpowiedzi na te kwestie, a dopiero potem pójść dalej - przekonuje ks. profesor. 

Książka "Największa jest Miłość" została przygotowana z myślą o młodych otrzymujących sakrament bierzmowania, ale jak podkreśla ks. Mąkosa, sprawdza się także jako lektura dla ludzi starszych. - Okazuje się, że wielu potrzebuje odpowiedzi na wydawałoby się zupełnie proste i oczywiste pytania - zauważa ks. Paweł. 

Pozycja podzielona została na rozdziały, z których każdy rozpoczyna się od pytania zadanego przez młodego człowieka w formie listu. Na większość pytań w książce znajdziemy odpowiedzi. Jest jednak też kilka takich, które są jedynie prowokacją do stawiania przez ludzi młodych dalszych pytań. 

Z pomocą Katechizmu można przeprowadzić katechezy w szkole i parafii. Konspekty spotkań są do pobrania na stronie www.kulkat.pl. 

Więcej o książce ks. Pawła Mąkosy już wkrótce w papierowym wydaniu GN. 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast