Ich pierwszym celem jest doświadczyć wspólnoty wiary. Następnie planują poznać atrakcje Lubelszczyzny, zasmakować tutejszej kuchni, zwiedzić zabytki i spotkać się z dziką przyrodą. Aż 6 tys. młodych z całego świata weźmie udział w etapie diecezjalnym ŚDM w Lublinie.
Województwo lubelskie nie jest regionem przemysłowym, jego siłą są natomiast uroki dzikiej przyrody oraz unikatowe zabytki i coraz smaczniejsza kuchnia regionalna.
Zanim do głównych miast naszej archidiecezji przybędą młodzi z całego świata by uczestniczyć w etapie wstępnym Światowych Dni Młodzieży, trzeba przygotować atrakcyjną ofertę turystyczną i religijną. Od organizacji tego zaplecza zależy więcej niż można by przypuszczać.
W związku z tym w sali konferencyjnej Caritas sztab organizacyjny ŚDM archidiecezji lubelskiej zainicjował spotkanie, w którym udział wziął abp Stanisław Budzik, przedstawiciele kurii metropolitalnej i samorządowcy z całego województwa z wojewodą lubelskim Wojciechem Wilkiem na czele.
– Światowe Dni Młodzieży będą odbywać się nie tylko w Krakowie, ale również w Lublinie. Jest to wyzwanie dla władz samorządowych i wspaniała okazja by pokazać nasze miasta, region i wszystkie atrakcje, łącznie ze skarbami kultury. Dlatego spotykamy się w takim gronie, by młodzież nie tylko zachwyciła się naszą wiarą i ją umocniła, ale również, by miała okazję odkryć piękno regionu – powiedział abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Zdaniem wojewody lubelskiego to spotkanie było niezbędne. – Wiemy kiedy możemy spodziewać się gości z całego świata i dobrze się na ich przyjęcie przygotować. Wszystkie strony spotkania zadeklarowały współpracę, a z pewnością pracy będzie dużo. Oprócz wymiaru duchowego wydarzenie to będzie miało niezwykle duże znaczenie promocyjne dla naszego regionu. Samorządowcy będą decydować o skali środków finansowych przeznaczonych na to wydarzenie zgodnie z prawem – powiedział Wojciech Wilk.
Zdaniem Anny Augustyniak, sekretarz województwa, to wielka szansa dla Lubelszczyzny, że tak wiele osób z zagranicy zechce wziąć udział w spotkaniu na naszym terenie. – Mamy się czym pochwalić, a ponadto jest to szansa na promocję dla nas – podkreśliła pani sekretarz.
Samorządowcy zgodzili się, że należy współpracować w ustaleniu wspólnego programu promocji regionu poprzez kuchnię, historię, promocję zabytków i przyrody. Ich zdaniem w wymiarze lokalnym, w porozumieniu z odpowiedzialnymi parafiami należy wypracować plan promocji poszczególnych miast. – To dobry czas, abyśmy wszystkie potrzebne wydatki mogli omówić i zaplanować w przyszłorocznym budżecie – powiedział Andrzej Maj, starosta kraśnicki.
Cała Polska w lipcu 2016 r. ma stać się „obozem miłosierdzia”. W związku z tym każda diecezja wybrała sobie jedna scenę biblijną, jako motyw przewodni spotkań młodzieży. – My wybraliśmy scenę spotkania Abrahama z Bogiem pod dębami Mamre – zaznaczył ks. dr Adam Bab, dyrektor przygotowań ŚDM archidiecezji lubelskiej.
– Młodzież z zagranicy kieruje pod naszym adresem już teraz oczekiwanie odnowy i umocnienia duchowego, poznania naszej religijności i chęć odkrycia licznych śladów Jana Pawła II – Karola Wojtyły w Lublinie. To wielkie wyzwanie – podsumował ks. Bab.
W najbliższym czasie należy się spodziewać kolejnych spotkań, zwłaszcza na poziomie samorządów poszczególnych miast Lubelszczyzny, które będą gościć pielgrzymów. Wiadomo już, że młodzież z całego świata odwiedzi Lublin, Kraśnik, Puławy, Kazimierz Dolny, Chełm, Krasnystaw i Łęczną.